wycieczki-szkolne-autokar

Decydując się na wycieczkę do Włoch, warto w jej programie uwzględnić Wenecję. To piękne miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO odegrało istotną rolę w historii Europy i pełne jest malowniczych uliczek oraz wspaniałych zabytków. Z tego względu zwiedzanie miasta ma dużą wartość edukacyjną. Jeden dzień to oczywiście zbyt mało, aby w pełni poznać miasto, wystarcza jednak, by zobaczyć najciekawsze i najważniejsze ze względów historycznych miejsca. Co zatem warto zwiedzić w Wenecji na wycieczce szkolnej?

 

 

 

Wycieczka do Wenecji - o czym pamiętać?

Wenecja znana jest z tego, że jest miastem na wodzie. To oznacza, że cały transport odbywa się właśnie drogą wodną lub pieszo. Liczne mosty, wąskie uliczki i ogromna ilość schodów, a także natłok turystów sprawiają, że poruszanie się po mieście, szczególnie z dużą grupą uczniów, może być trudne.

Warto więc rozważyć wyjazd poza szczytem sezonu. Między październikiem i styczniem w mieście jest zdecydowanie mniej turystów, co ułatwia poruszanie się i spokojne zwiedzanie wszystkich atrakcji.

 

Historia Wenecji - co warto wiedzieć?

Miasto powstało w roku 452. Założyła je ludność Akwilei uciekająca przed Hunami pustoszącymi w tym czasie Italię pod wodzą Attyli. Położenie na wyspach dawało względne bezpieczeństwo przed najazdami barbarzyńców i Wenecja dosyć szybko rozwinęła się w jedno z najważniejszych centrów handlu między Europą a Bizancjum i Azją.

Wenecja była miejscem wielonarodowościowym, wielokulturowym i wieloreligijnym. W latach 726-1797 cieszyła się niezależnością, będąc stolicą Republiki Weneckiej, co czyni ją najdłużej istniejącą republiką w historii. Z Wenecji pochodzi wiele znanych postaci historycznych, w tym światowej sławy awanturnik i literat Giacomo Casanova oraz podróżnik Marco Polo, który odkrył drogę morską do Chin.

W 1797 miasto zdobył Napoleon, a dwa lata później, po podpisaniu pokoju w Campo Formio, kończącego wojnę Napoleona z Austrią, Wenecję wcielono do Austrii. Ponad 1000-letnia republika przestała istnieć, jednak z czasów największej świetności miasta zachowały się liczne zabytki, które można podziwiać do dziś.

 

Najważniejsze zabytki Wenecji

Najważniejsze zabytki Weneckie znajdują się w historycznej, wyspiarskiej części miasta. Obecnie większość mieszkańców (ponad 200 tysięcy) zamieszkuje Mestre - dzielnice położoną na lądzie stałym. W historycznej części miasta mieszka zaledwie 50 tysięcy osób, czerpiących dochody głównie z turystyki.

Jednym z najważniejszych miejsc w Wenecji jest Plac Św. Marka. To w jego okolicy znajdują się najcenniejsze zabytki z Bazyliką Św. Marka i Pałacem Dożów na czele. Weneckie zabytki stanowią idealną okazję do zaprezentowania i omówienia stylów architektonicznych i wzornictwa z różnych okresów historycznych.

Bazylika Św. Marka
Święty Marek Ewangelista wedle tradycji Kościoła jest autorem uważanej za najstarszą Ewangelii. Legenda głosi, że podczas podróży do Rzymu Marek zatrzymał się na lagunie Weneckiej, gdzie anioł objawił mu miejsce jego pochówku. Ze względu na to Św. Marek został patronem niezależnej Wenecji, a jego symbol - skrzydlaty lew trzymający księgę ze słowami anioła - stał się herbem Republiki Weneckiej.

Bazylika powstała w celu pochowania relikwii Św. Marka wykradzionych przez kupców weneckich z Aleksandrii w 828 roku. Konsekracja pierwszego kościoła w tym miejscu odbyła się w 832 roku, jednak po pożarze w 976 roku, kościół wymagał odbudowy zakończonej dopiero w roku 1094.

Bazylika, podobnie jak inne budynki na Placu Św. Marka, jest perłą architektury światowej. Zaprojektowana została w stylu bizantyjskim, na planie krzyża greckiego z pięcioma kopułami. Konstrukcja kopuł zdecydowanie nawiązuje do architektury islamskiej. Fasada budynku była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana, w związku z czym znajdują się tu elementy z różnych okresów i w różnych stylach. Uwagę zwraca przede wszystkim zachodnia część budynku pokryta mozaikami wysadzanymi płatkami złota. Najstarsza z nich pochodzi z XIII wieku.

Wejście do wnętrza Bazyliki św. Marka jest darmowe, trzeba jednak pamiętać o długich kolejkach. Do wnętrza nie można wchodzić z bagażem i w nieodpowiednim stroju (kobiety powinny mieć zakryte ramiona, a panowie spodnie do kolan). Plecaki i torby zostawić można w darmowej przechowalni w Ateneo San Basso w północnej części placu Piazzetta dei Leoncini.

bazylika1

Pałac Dożów
Palazzo Ducale, czyli Pałac Dożów jest gotycką siedzibą władców Wenecji. Pierwotnie miał on charakter obronny i powstał w 814 roku na miejscu zamku bizantyjskiego. Zniszczony w 976 roku przez pożar, odbudowany został w XI wieku. Budowla była wielokrotnie rozbudowywana, zmieniał się jej charakter i układ funkcjonalny. Obecnie mieści się w nim muzeum Museo dell’Opera, w którym znajduje się ekspozycja 42 kapiteli z arkad na zewnętrznych elewacjach.

Trzykondygnacyjny pałac urzeka charakterystycznymi arkadowymi loggiami, licznymi posągami i gotyckimi zdobieniami.

palac dozow

Dzwonnica Św. Marka i Loggetta
Innym ciekawym punktem na planie wycieczki jest Dzwonnica Św. Marka. To najwyższa, sięgająca 99 metrów budowla w Wenecji. Na jej tarasie znajduje się punkt widokowy, z którego można obserwować piękną panoramę miasta. Na jej szczyt dostać się można windą, trzeba jednak odstać około 45 minut w kolejce (w szczycie sezonu ten czas może być dłuższy).

Do dzwonnicy w latach 1537-1549 włoski rzeźbiarz Jacopo Sansovino dobudował Loggette. Była ona miejscem spotkań lokalnej elity, pełniła funkcję budki strażników Pałacu Dożów i odbywała się w niej miejska loteria. W 1902 roku, w wyniku zawalenia się dzwonnicy została całkowicie zniszczona. Cały kompleks odbudowano zaledwie w dekadę. Loggetta słynie z przepięknej fasady zdobionej rzadkimi kamieniami i drogimi marmurami.

dzownnica

Wieża Zegarowa
Interesującym miejscem na Placu Św. Marka jest zegarowa wieża Torre dell’Orologio. Zaprojektowana przez Mauro Codussiego, zbudowana została w latach 1496-1506. Wieńczy ją posąg Maurów, co godzinę uderzających w dzwon. Sercem wieży jest mechanizm zegara astronomicznego, który poza godzinami pokazuje również pory roku, fazy księżyca oraz położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku.

wieza zegarowa

Prokuracja Stara i Nowa
Warto także przejść wzdłuż budynków Nowej i Starej Prokuracji. Stanowiły one siedzibę prokuratorów Weneckich, czyli najważniejszych po Doży urzędników republiki. Pierwszy z nich powstał już w XII wieku, a w 1500 roku rozpoczęła się jego przebudowa w stylu renesansowym. Do roku 1532 postawiono 50 arkad na parterze i rozbudowano budynek o drugie piętro. Obecnie pod arkadami znajdują się najlepsze kawiarnie i sklepiki w mieście, włącznie z Caffe Lavena, która istnieje nieprzerwanie od połowy XVIII wieku.

Nowa Prokuracja znajduje się po południowej stronie placu i budowano ją od 1582 do 1640 roku. Budynek utrzymany w stylu klasycystycznym wzorowany był na Prokuracji Starej. W czasach Napoleona funkcję Nowej Prokuracji zmieniono na pałac królewski z siedzibą gubernatora. Następnie, po zjednoczeniu Włoch, przekształcono go na rezydencję królów, a dziś znajdują się tu apartamenty prezydenckie. Pod arkadami na parterze znajduje się najstarsza kawiarnia Wenecji - Caffe Florian założona w 1720 roku.

Oba budynki - Prokuracji Starej i Nowej - łączy skrzydło Napoleona zbudowane w klasycystycznym stylu na polecenie samego Bonapartego. W środku mieściła się sala balowa, a obecnie znajduje się tutaj muzeum.

 

Biblioteka Marciana
Przy Placu Św. Marka stoi również Biblioteka Marciana - jedna z największych we Włoszech. W jej zbiorach znajdują się bezcenne rękopisy greckie, łacińskie i orientalne.

Na uwagę zasługuje fasada budynku zaprojektowana przez Jacopo Sansovino. Na parterze zastosował on znany ze starożytności porządek dorycki, a na piętrze joński. Dekoracja opiera się głównie na bogatym ornamentowaniu i rzeźbach.

biblioteka

Most Rialto
Ponte di Rialto, czyli Most Rialto to idealne miejsce na zakończenie zwiedzania Wenecji z grupą uczniów. Jest to najstarszy, a do doku 1854 jedyny most nad Canal Grande w Wenecji.

Most przebudowywano i odbudowywano wielokrotnie po jego zawaleniu. Obecnie ma on 48 metrów długości i 22 metry szerokości. Wsparty jest na pojedynczym łuku wystającym 7,5 metra nad poziom wody. Łuk ten z każdej strony wsparty jest na 6 tysiącach dębowych pali wbitych w dno kanału.

Z mostu roztacza się wspaniały widok na Canal Grande, ale jest on również jedną z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych w Wenecji. Trzeba więc zachować szczególną uwagę, przeprowadzając tędy wycieczkę szkolną.

most1

Szkolna wycieczka do Wenecji

Szkolna wycieczka do Włoch nie może obyć się bez choćby 1-dniowej wizyty w Wenecji. Wizyta w Wenecji to ciekawe i pouczające uzupełnienie wycieczki do Rzymu. Może być również interesującym przystankiem na drodze do Hiszpanii. To miasto o przebogatej tradycji historycznej jest idealnym miejscem na zapoznanie uczniów z ciekawą historią Europy rozciągającą się od VIII wieku naszej ery. Jako jeden z najważniejszych ośrodków handlu i kultury Wenecja była przez ten czas w centrum wydarzeń i stanowi doskonałą bazę dla lekcji o osiągnięciach Marco Polo, podbojach Napoleona czy ówczesnych zmaganiach politycznych na międzynarodowej arenie Europejskiej.

Zastanawiasz się jakie pamiątki warto przywieźć z Włoch?
Przeczytaj również ten artykuł!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień oznacza zgodę na przechowywanie cookies w Twoim urządzeniu.