Wycieczka szkolna na Podlasie – co warto zobaczyć?

20 września 2020 r.

Krajowe wycieczki szkolne potrafią być równie atrakcyjne jak wyjazdy zagraniczne. Wiele szkół wybiera bliższe i dalsze wycieczki po Polsce. Coraz częściej szuka się mniej oczywistych kierunków na taką wyprawą. Wycieczka szkolna do Krakowa, Wrocławia albo do Warszawy nie jest oczywiście zła, niemniej warto szukać alternatyw także w innych regionach. W tym artykule przyglądamy się, co ciekawego można zobaczyć na Podlasiu.


Ten region swoją nazwę zawdzięcza według różnych badaczy albo gęstym i bujnym lasom albo obecności Polaków czyli Lachów. Istnieje też teoria, że Podlasie wynika z sąsiedztwa... Jaćwingów, którzy kiedyś byli nazywali „Podlasianami” lub „Polesianami.
Niezależnie od tego jak jest naprawdę, Podlasie oferuje wiele niezwykłych miejsc zarówno na wycieczkę przyrodniczą jak i historyczną.


Wycieczki szkolne - największe atrakcje na Podlasiu


Planując wycieczki szkolne na Podlasie na pewno warto uwzględnić w programie kilka ważnych punktów, które są wyjątkowo ciekawe nie tylko lokalnie ale w skali całego kraju.


Białystok

Stolica województwa podlaskiego i największe miasto znane jest przede wszystkim z pięknego Pałacu Branickich, który jest jedną z najlepiej zachowanych dawnych magnackich rezydencji. Pałac Branickich  w tej formie powstał w wyniku przebudowy znajdującego się tam wcześniej zamku Wiesiołowskich. Za projekt odpowiadał Tylman z Gameren, uzdolniony architekt pochodzący z Holandii, który ma na swoim koncie także budowę Pałacu Krasińskich w Warszawie i Pałacu w Nieborowie. Oprócz pałacu w Białymstoku zobaczymy także ogród francuski.
Oprócz słynnego pałacu atrakcyjnym miejscem jest na pewno Rynek Miejski, Sobór św. Mikołaja, a także kościół św Rocha z puntem widokowym. Białystok można zwiedzać na wiele sposobów poruszając się szlakiem rodu Branickich, szlakiem dziedzictwa żydowskiego, architektury drewnianej albo szlakiem zabytków PRL.

wycieczki-szkolne-palac-branickich


Tykocin

Ta miejscowość leżąca nad Narwią także znana jest z imponującej budowli jaką jest zamek w Tykocinie. Wielokrotnie przebudowywany obiekt dziś jest miejscem, gdzie odbywa się cyklicznie wiele wydarzeń historycznych i kulturalnych. Warto tu wymienić chociażby rekonstrukcję oblężenia z czasów Potopu Szwedzkiego a także festiwal kulinarny Gęsina na św. Marcina. Wycieczka szkolna powinna także uwzględniać charakterystyczny barokowy kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Trójcy, pomnik hetmana Czarnieckiego, a także synagogę. W Tykocinie znajduje się także Muzeum Narwii oraz zabytkowy wiatrak, który ma ponad 100 lat. Można także znaleźć tutaj tablicę upamiętniającą Markusa Zamenhofa, urodzonego w Tykocinie ojca twórcy międzynarodowego języka Esperanto – Ludwika Zamenhofa. Tykocin leży na trasie podlaskiego szlaku bocianiego, biegnącego od Białowieskiego Parku Narodowego przez Biebrzański Park Narodowy do Narwiańskiego Parku Narodowego.


Supraśl

Tutaj znajduje się siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Warte uwagi są na pewno Muzeum Ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Miejscowość słynie też z dobrze zachowanej architektury drewnianej. Znaną budowlą jest także Pałac Buchholtzów.


Kruszyniany

Kolejne ciekawe miejsce, które uwzględniają niektóre wycieczki szkolne. Tutaj warto wybrać się, żeby zobaczyć drewniany meczet muzułmański. Meczet w Kruszynianach jest wpisany na krajową listę zabytków Polski, a 22 października 2012 roku zarządzeniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego został, wraz z meczetem w Bohonikach, uznany za pomnik historii „Bohoniki i Kruszyniany – meczety i mizary.


Koryciny

Tutaj znajduje się Podlaski Ogród Botaniczny. Na miejscu gromadzone są przede wszystkim rośliny lecznicze i aromatyczne, w tym 85 gatunków objętych ścisłą i 13 częściową ustawową ochroną. . W 2012 roku tu powstał Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Instytucja prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży szkolnej, a także studentów wyższych uczelni.


Drohiczyn

Dawna stolica regionu z bogatą historią. Jeszcze w XVII w. były tu Drohiczynie trzy kościoły, cerkwie unickie i prawosławne oraz cztery klasztory, a także szkoła, szpital i apteka. Niestety miasto straciło na znaczenie w wyniku ogromnych zniszczeń wojennych podczas wojny polsko-szwedzkiej. Dziś warto tutaj zobaczyć Muzeum Diecezjalne oraz Muzeum Regionalne w Drohiczynie z ekspozycja archeologiczną, etnograficzną oraz wystawą starych motocykli. Interesującym obiektem jest także jedyne w Polsce Muzeum Kajakarstwa.

Jak widać wycieczki szkolne na Podlasie oferują wiele ciekawych atrakcji. Dzięki bliskości zabytków i pięknej przyrody można będzie z powodzeniem realizować program nauczania i poznawać miejsca związane z historią Polski.

3 dni na Podlasiu - zobacz program wycieczki ATAS >>

Loader