Kotlina Kłodzka –najciekawsze miejsca na wycieczkę

21 września 2020 r.

Rejon Kotliny Kłodzkiej to częsty kierunek wyjazdów na wycieczki szkolne. Zwłaszcza że z tego regionu jest całkiem niedaleko do Wrocławia czy do czeskiej Pragi. Co ciekawego można tutaj zobaczyć? Prezentujemy najciekawsze propozycje.


Najciekawsze miejsca Kotliny Kłodzkiej

Możliwość podziwiania piękna przyrody i aktywność fizyczna w innej formie niż gry zespołowe w szkole – to wielkie zalety każdej wycieczki w góry. Będąc w rejonie Kotliny Kłodzkiej na pewno warto zobaczyć:


Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych i jeden ze szczytów Korony Gór Polskich. Spacerując po szlaku zobaczymy ciekawe formy skalne, które przypominają zwierzęta. Można tu dostrzec na przykład Małpę, Słonia, Wielbłąda, Kwokę i Żółwia. Na samym szczycie Szczelińca Wielkiego znajduje się charakterystyczna skała o nazwie Fotel Pradziada.

szczeliniec-wycieczki-szkolne

Błędne Skały – następne ciekawe miejsce, które docenią nie tylko nauczyciele geografii. Te charakterystyczne skały znajdujące się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych tworzą labirynt. Obszar ten był nawet wykorzystany jako plener filmowy. Tutaj nakręcono kilka scen w filmie Opowieści z Narnii: Książę Kaspian, a wcześniej także polsko-australijski serial dla dzieci „Dwa Światy”.

wycieczki-szkolne-kotlina-kłodzka3


Wambierzyce – to niewielka wieś, gdzie znajduje się znane sanktuarium maryjne. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Wybór właśnie tego miejsca wiąże się XII-wiecznym przekazem, wedle którego niewidomy Jan z Ratna miał tutaj odzyskać wzrok, a jego oczom miała ukazać się postać Matki Bożej. Od XIII wieku znajdowała się tutaj drewniana kaplica, którą z czasem przebudowywano. Obecnie stoi tutaj monumentalna bazylika z XVIII wieku.

wycieczk-szkolna-kotlina-klodzka


Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie - spacer po tej jaskini trwa około 45 minut. W tym czasie jako uczestnicy wycieczki odkrywamy największe tajemnice, które skrywa wnętrze gór. Dowiadujemy się, kiedy jaskinia została odkryta, a także kto tego dokonał. Wizyta w podziemiach to również odpowiedź na inne ważne pytania: czy w jaskini naprawdę mieszka niedźwiedź? Jakich jeszcze lokatorów możemy tam spotkać? W niespełna godzinę odkryjemy, że jaskinia była domem również dla wielkich i groźnych stworzeń z przeszłości. Dowiemy się także, czym są stalaktyty i stalagmity. Będziemy mogli podziwiać je w całej okazałości podczas przemarszu przez Salę Pałacową, w której będziemy również świadkami niezwykłego spektaklu światła i dźwięku. Niezwykłe miejsce i równie niezwykłe historie z nim związane sprawiają, że zapiera nam dech w piersiach. Dla dzieci jest to zazwyczaj wędrówka pełna emocji, zachwytu, ciekawości i wielu pozytywnych wrażeń. Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie warto odwiedzić również dlatego, że to żywa lekcja historii i geografii, podczas której wiedza przekazywana jest bardzo przystępny sposób.

jaskinia-niedziwedzia-wycieczka-szkolna


Wycieczka szkolna do Kotliny Kłodzkiej – co jeszcze warto zobaczyć?

Twierdza w Srebrnej Górze – ten ogromny zespół fortyfikacji miał duze znaczenie militarne na przełomie XVIII i XIX wieku. Ogromna twierdza składa się z kilku wysuniętych dział artyleryjskich i rdzenia. Jej trzon składa się z wieńca bastionów i kleszczy, z donżonem w środku. W obiekcie jest 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat), rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnia, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia sprawiały, że fort był samowystarczalny i można było się tam bronić przed oblężeniem przez wiele miesięcy.

wycieczki-szkolne-srebrna-góra


Twierdza Kłodzko – kolejne imponujące miejsce z bogatą historią. Umocnienia zajmują około 30 hektarów. Wcześniej na wzniesieniu funkcjonował gród, a potem zamek i rezydencja władców Ziemi Kłodzkiej. Przebudowana twierdza miała duże znaczenie podczas wojen śląskich, gdzie o panowanie nad tym regionem walczyli Prusacy z Austrią. Twierdza Kłodzka była też istotnym punktem oporu w czasie obrony Śląska w pruskiej kampanii Napoleona (1806–1807). Z czasem twierdza pełniła także funkcję więzienia. Osadzono tu na przykład wielu powstańców walczących w powstaniu styczniowym. W 1960 twierdza została formalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. W 1970 nakręcono tu część zdjęć do popularnego serialu „Czterej pancerni i pies”.
Obecnie odbywają się tutaj liczne imprezy z udziałem rekonstruktorów, na przykład inscenizacja bitwy o Twierdzę Kłodzko.

wycieczki-szkolne-twierdza-kłodzko


Kudowa Zdrój – znane uzdrowisko leżące na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego. Położenie na południowych stokach sprawia, że klimat jest tutaj łagodniejszy niż w innych miejscowościach w Kotlinie Kłodzkiej. Znajduje się tutaj malowniczy park zdrojowy i pijalnia wód mineralnych. Drzewostan parkowy tworzą wszystkie znane gatunki drzew oraz okazy drzew egzotycznych pochodzących z Ameryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Wizyta w parku jest zatem okazją do zobaczenia drzew, które naturalnie nie rosną w Polsce. Wiele jest cennych okazów, które mają status pomników przyrody.

wycieczki-szkolne-kudowa


Kopalnia Złota w Złotym Stoku - Złoty Stok to jeden z najstarszych ośrodków górniczo-hutniczym w Polsce. Z czasem stracił na znaczeniu jako miejsce związane z przemysłem, za to stał się atrakcyjny z punktu widzenia turystyki. W dawnej kopalni w latach 90-tych założono Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku. Obecnie miejsce oferuje bardzo bogatą i różnorodną ofertę edukacyjną. Znajdziemy tutaj rekonstrukcję średniowiecznej osady górniczej, podziemną trasę turystyczną i specjalny turystyczny tramwaj. Wśród możliwości zwiedzania są także spacery z fabułą w formie gier terenowych czy imprezy integracyjne przeznaczone dla dorosłych. W Złotym Stoku można nauczyć się płukania złota, czerpania papieru czy strzelania z łuku.

wycieczki-szkolne-złoty-stok

Jeśli opisane miejsca Cię zainteresowały zobacz program na rok szkolnym 2020/2021:

Wycieczka szkolna Kotlina Kłodzka - Praga >>

Loader