Wycieczka szkolna do Włoch - najciekawsze miejsca do zwiedzania w Rzymie

Rzym jest stolicą i największym miastem Włoch. Położone nad Morzem Śródziemnym i rzeką Tyber, stanowi metropolię o globalnym znaczeniu. Ten światowej klasy ośrodek turystyczny urzeka wieloma zabytkami z okresu starożytności i średniowiecza. Szkolna wycieczka do Rzymu to doskonała okazja do zapoznania się z bogatą historią i kulturą tego obszaru.


Najważniejsze zabytki Rzymu

Historia miasta rozciąga się niemal na 3 tysiące lat i obfituje w wydarzenia ważne dla Europy. Szkolna wycieczka do Rzymu jest doskonałą okazją do omówienia bogatej kultury antycznej i średniowiecznej zawieruchy politycznej w Europie.
Wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych pozwalają poznać ówczesne style architektoniczne i wzornictwo. Wiele z nich stanowi cuda inżynierii i budownictwa świadczące o wysokim rozwoju cywilizacji rzymskiej. Opiszemy najważniejsze z nich, które można zobaczyć podczas jednego spaceru z uczniami.


Koloseum

Koloseum, a właściwie Amfiteatr Flawiuszów wzniesiono w latach 70-80 n.e. Ufundowali go Wespazjan i Tytus z dynastii Flawiuszów. Eliptyczna budowla o długości 188, szerokości 156 i wysokości 48,5 metrów mieściła do 50 tysięcy widzów. Odbywały się tutaj igrzyska, walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta i numachie, czyli inscenizowane bitwy morskie. Uważa się również, że było to miejsce kaźni wielu chrześcijan.

koloseum-rzym-wycieczki


Łuk Konstantyna Wielkiego

Łuk zbudowano w latach 312-315 dla uczczenia zwycięstwa cesarza Konstantyna nad Maksencjuszem. Budowla posiada trzyprzęsłową konstrukcję, a przeloty oddzielają cztery kolumny w porządku korynckim. W attyce umieszczono posągi przedstawiające przedstawicieli plemion podbitych przez Trajana. Między nimi znajdują się płyty z płaskorzeźbami z czasów Marka Aureliusza.

 
Forum Romanum

Forum Romanum, znane też jako Forum Magnum to najstarszy plac miejski w Rzymie. Otacza go sześć wzgórz - Kapitol, Palatyn, Celis, Eskwilin, Wiminał i Kwirynał. W starożytnym Rzymie był to główny ośrodek polityczny, religijny i towarzyski. Odbywały się na nim najważniejsze uroczystości publiczne.
Powstało już w VIII w. p.n.e. i było stopniowo rozbudowywane w okresie Cesarstwa Rzymskiego. Plac wzbogacono o świątynie poświęcone Rzymskim bogom i łuk triumfalny Augusta oraz inne budowle. Forum zdewastowali Wizygoci w roku 410, a także trzęsienie ziemi w roku 851. W czasie średniowiecza ulegało dalszemu niszczeniu. Uważa się, że w IX i X wieku był tu kamieniołom.

wycieczka-rzym-forum-romanum
 
Łuk Septymiusza Sewera

Łuk triumfalny zbudowany w 203 roku n.e. upamiętnia zwycięstwa Septymiusza Sewera i jego synów - Karakalli oraz Gety podczas kampanii wojennych na wschodzie. Trójprzelotowa brama ma szerokość 25 i wysokość 23 metrów oraz mury grube na 11,85 metra. Zdobią ją kolumny w porządku kompozytowym ustawione na cokołach z wizerunkami barbarzyńców. Kompozycję dopełniają wspaniałe płaskorzeźby i reliefy oraz umieszczone na szczycie Wiktorie i personifikacje pór roku.


Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny

Położony u podnóża Kapitolu Plac Wenecki zbudował w XV wieku Leone Battista Alberti. Przy nim stoi pochodzący z tego samego okresu Pałac Wenecki, który do połowy XVI wieku był papieską rezydencją. Później mieściła się tu Ambasada Republiki Weneckiej, a następnie Austro-Węgier. Kiedy Mussolini przejął władzę we Włoszech, urządził w Pałacu Weneckim swoją rezydencję i przemawiał z balkonu do gromadzących się na placu tłumów. Dziś znajduje się tutaj muzeum z kolekcją eksponatów zgromadzonych przez Pawła II.
Boczna elewacja pałacu łączy się z Bazyliką Św. Marka. Po drugiej stronie placu jest budynek towarzystwa ubezpieczeniowego wzorowany na pałacu. W prawym skrzydle tego budynku w ostatnich latach swojego życia mieszkał Michał Anioł.
Przy Placu Weneckim znajduje się również Pałac Bonapartego i Pomnik Wiktora Emanuela II, zwany Ołtarzem Ojczyzny. Neoklasycystyczny monument zaprojektował Giuseppe Sacconi, a jego budowę zaczęto w roku 1885. Odsłonięcie jeszcze nieukończonego pomnika nastąpiło dopiero w 1911 roku, a wszystkie prace zakończyły się w 1935. Upamiętnia on króla Wiktora Emanuela, który w dużej mierze przyczynił się do zjednoczenia Włoch. Na jego szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się piękny widok na miasto. To bardzo popularna atrakcja turystyczna, trzeba więc liczyć się z kolejkami i obecnością tłumu.

 
Panteon

Panteon jest wyjątkowym miejscem na mapie Rzymu. To jedyny niezmieniony budynek starożytny w mieście. Okrągła budowla na Polu Marsowym pełniła funkcję świątyni. Ufundował ją cesarz Hadrian w 125 roku, a powstała na miejscu wcześniejszej, zbudowanej w 27 r. p.n.e. i zniszczonej w pożarze w roku 80 n.e.
Panteon jest arcydziełem architektury. To rotunda o średnicy i wysokości 42,2 metra. Przed wejściem dobudowano trzyrzędowy portyk z 16 kolumn w porządku korynckim. Zwieńczony jest tympanonem z inskrypcją, którą przetłumaczyć można jako „Wzniesiony przez Marka Agryppę, syna Lucjusza, kiedy był po raz trzeci konsulem”.
Warto zwiedzić wnętrze Panteonu, który od 609 roku jest miejscem kultu chrześcijańskiego. Piękne sklepienie kopuły z kasetonami, liczne kaplice i bogato zdobione grobowce zapierają dech w piersiach.
Wejście do panteonu jest darmowe, trzeba jednak pamiętać, że w sezonie przychodzą tu tłumy turystów. Najlepiej pojawić się tutaj możliwie wcześnie, kiedy jeszcze nie ma tylu ludzi i można w spokoju podziwiać wszystkie atrakcje.


Fontanna Di Trevi

Fontanna Di Trevi to najbardziej znana barokowa fontanna w Rzymie. Jej budowę w 1732 roku zlecił Klemens XII w miejscu wcześniejszej fontanny projektu Leona Battisty Albertiego. Zasilana jest akweduktem z 1 w. p.n.e. Barokowa forma przypomina fasadę budynku o wysokości 20 i szerokości 26 metrów. W jej centrum widnieją posągi Okeanosa i dwóch trytonów. Oceaniczne bóstwo powozi rydwanem zaprzężonym w dwa hippokampy, czyli hybrydy konia i ryby. Jeden z nich jest spokojny, drugi porywczy, co symbolizuje dwa stany morza - ciszę i sztorm.

rzym-fontanna-di-trevi

 
Schody Hiszpańskie

Wzniesione w latach 1723-1725 rokokowe schody prowadzą z Placu Hiszpańskiego do kościoła Trinità dei Monti. Malownicze schody stanowią popularną atrakcję turystyczną. Każdego roku odbywają się na nich pokazy mody, a wiosną przyozdabia je bujna dekoracja z okazji festiwalu kwiatów. Zimą natomiast znajduje się tutaj bożonarodzeniowa szopka. U podnóża znajduje się niewielka fontanna zasilana tym samym akweduktem, co fontanna Di Trevi.
Plac del Popolo
Piazza del Popolo, czyli Plac Wszystkich Ludzi w czasach Cesarstwa Rzymskiego znajdował się tuż przy północnej bramie muru Aureliana. Przez długi czas, aż do 1826 roku było to miejsce publicznych egzekucji. Obecny układ zaprojektowano w stylu neoklasycystycznym. Po jego północnej stronie znajduje się kościół Santa Maria del Popolo z 1099 roku. W nim znajdziemy zaprojektowaną przez Rafaela kaplicę Chigi. Po stronie południowej stoją dwa bliźniacze kościoły poświęcone Matce Bożej - Santa Maria dei Miracoli i Santa Maria in Montesanto.

wycieczki-wlochy-rzym-schody-hiszpanskie

 
Wycieczka szkolna do Rzymu

Szkolna wycieczka do Rzymu to niezwykle pouczająca wyprawa, dzięki której uczniowe poznają przebogatą historię tego miasta. Cenne zabytki pozwolą zapoznać się z rozmaitymi stylami architektonicznymi i wzornictwem z różnych okresów historycznych. To idealne miejsce na lekcję o znaczeniu Cesarstwa Rzymskiego, które odegrało ogromną rolę w losach Europy i w dużej mierze ukształtowało współczesną cywilizację.

Loader