Czym różni się funkcja pilota wycieczki od przewodnika?

21 kwietnia 2019 r.

Jadąc na wycieczkę szkolną z biurem podróży zakładamy, że wyjazd spełni nasze oczekiwania zarówno pod względem turystycznym, jak i organizacyjnym. Warto zatem zauważyć, że o udanej realizacji szkolnej wycieczki decydują przede wszystkim dwie osoby: pilot wycieczki oraz lokalny przewodnik.


Z pozoru wydawać by się mogło, że mowa o jednej i tej samej osobie - nic bardziej mylnego! Pilot wycieczki oraz lokalny przewodnik, to dwa różne zawody. W takim razie, czym różni się funkcja pilota od przewodnika? Odpowiadamy!

Czym zajmuje się pilot wycieczki?

Pilotem wycieczki nazywamy osobę, która w trakcie realizacji imprezy towarzyszy uczestnikom podczas podróży, zwiedzania i wypoczynku. Reprezentuje biuro podróży będące organizatorem wycieczki i odpowiada za wszystkie sprawy formalne związane z wyjazdem.

Do głównych funkcji pilota wycieczki należy:

  • Rozkwaterowanie uczestników wycieczki.
  • Dopilnowanie aby grupa dotarła we wskazane miejsce w odpowiedniej porze.
  • Kontrola jakości świadczonych przez organizatora usług.
  • Rozwiązywanie problemów pojawiających się w trakcie wycieczki.
  • Udzielanie uczestnikom wszystkich niezbędnych informacji.

Piloci wycieczek, to osoby otwarte i kontaktowe. Cechują się wysokim poziomem zorganizowania i nie sposób wyprowadzić ich z równowagi. Jadąc na wycieczkę szkolną wraz z pilotem masz gwarancję, że wszystkie formalności w trakcie wyjazdu zostaną dopełnione, a młodzież wraz z opiekunami będzie mogła skoncentrować się w pełni na walorach turystycznych miejsca, w które podróżuje.

wycieczki-szkolne-pilot
Jaką rolę pełni lokalny przewodnik?

Lokalny przewodnik to osoba, która odpowiada za oprowadzanie oraz przekazywanie wiedzy uczestnikom wycieczki szkolnej w konkretnych miejscach. Przewodnika można porównać do eksperta specjalizującego się w określonym temacie - jego rolą jest przekazanie informacji o atrakcji turystycznej w sposób jak najbardziej przystępny dla odbiorców. Dobrego przewodnika nie sposób zaskoczyć pytaniem, a zaciekawienie na twarzach młodzieży stanowi dla niego największe wyróżnienie. Bardzo duża wiedza jaka wymagana jest od przewodników powoduje, że koncentrują się oni na oprowadzaniu po konkretnych miejscach i atrakcjach - stąd określenie: lokalny przewodnik.
 
Gdy pilot wycieczki jest równocześnie przewodnikiem...

Zdarza się czasami, że piloci wycieczek, mimo tego że nie należy to do ich obowiązków, dzielą się swoją wiedzą z uczestnikami wycieczki. Odwiedzając ciekawe miejsca zdobywają informację, które chętnie przekazują dalej. Uczestnicy takich wycieczek mają podwójne szczęście, ponieważ mogą zdobywać wiedzę zarówno od przewodnika, jak i pilota wycieczki. Wśród pilotów wycieczek można spotkać również wielkich pasjonatów turystyki, którzy swoją wiedzą w niczym nie ustępują typowym przewodnikom.
Podsumowując, jadąc na dobrą wycieczkę szkolną będzie towarzyszył nam pilot odpowiedzialny za wszystkie sprawy organizacyjne, to na jego barkach spoczywa koordynowanie wyjazdem tak, aby przebiegł on bez zastrzeżeń. Docierając na miejsce atrakcji, spotkamy się z lokalnym przewodnikiem, który oprowadzi nas i przekaże najważniejsze informację. Dzięki dobrej pracy pilota oraz przewodnika, każdy wyjazd na szkolną wycieczkę będzie niezapomnianym przeżyciem, które uczniowie wspominać będą latami!

Loader