Transport na wycieczce szkolnej: AUTOKAR

21 stycznia 2022 r.

Wielokrotnie podkreślamy, że na organizację wycieczki szkolnej wpływa wiele czynników oraz w zależności na jaką usługę się zdecydujemy, będzie ona wyglądała wielokrotnie inaczej. Podobnie jest w przypadku samego transportu, którego rodzaj mocno determinuje przebieg naszego szkolnego wyjazdu. Zbiórka, czas pracy kierowców, kontrola policji, odprawa na lotnisku, koszty - to wszystko warto mieć na uwadze przy planowaniu wycieczki dla uczniów. Choć transport samolotem zyskuje na coraz większej popularności, to wciąż autokar jest najczęściej wybieraną formą transportu podczas wycieczki szkolnej.


Zalety transportu autokarowego na wycieczce szkolnej

Kiedy tanie linie lotnicze, oferują niskie ceny na przelot do niemal dowolnego miasta Europy, wielu rodziców i uczniów zastanawia się po co męczyć się kilkanaście godzin w autokarze jadąc na wycieczkę szkolną. Wyjazd autokarem ma jednak bardzo wiele plusów o których warto pamiętać. 

 • Elastyczność w przemieszczaniu się. Przede wszystkim, autokar umożliwia nam dotarcie do praktycznie dowolnego miejsca na trasie wycieczki. Nie jesteśmy ograniczeni do jednego konkretnego miasta, w którym znajduje się port lotniczy, ale możemy swobodnie podróżować pomiędzy różnymi miejscowościami. Transport autokarem, jest dla nas bardzo ważny przy organizacji wycieczek objazdowych na przykład do Włoch i Hiszpanii.

 • Posiadanie autokaru na miejscu umożliwia skorzystanie z tańszych opcji noclegowych oddalonych zazwyczaj od ścisłego centrum miasta i środków komunikacji miejskiej. Duże obiekty, które mogą przyjąć kilka grup szkolnych waśnie mieszczą się poza centrum, w którym w większości królują drogie i niewielkie hotele.

 • Podróż autokarem to także czas kiedy cała grupa jest razem. To okazja do integracji uczniów poprzez gry, zabawy czy konkursy. Co więcej, pilot i wychowawcy mają do dyspozycji mikrofon w autokarze, dzięki czemu mogą bardzo dużo wiedzy przekazać młodzieży. Czas teoretycznie “tracony” na przejazd, można zatem wykorzystać w sposób efektywny.

 • Autokar służy także do przetransportowania naszych bagaży, co jest bardzo wygodną opcją. Nie musimy się martwić, gdzie zostawić walizki czy plecaki, bez konieczności szukania przechowalni bagażu.

 • Kwestia ekonomiczna. Wyjazdy autokarowe cały czas są najtańszą opcją. Za transport autokarem płacimy tylko raz i nie ma tutaj żadnych dodatkowych kosztów, tak jak w przypadku samolotu - bilety lotnicze, transfery czy przejazdy.

Transport na wycieczkę szkolną. Przejazd autokaremWycieczka szkolna z transportem autokarowym - zalety

Kontrola policji przed wyjazdem na wycieczkę szkolną

Rodzice, nauczyciele bądź też pracownicy szkoły mogą zamówić kontrolę stanu technicznego pojazdu oraz stanu trzeźwości kierowców. Aby to uczynić należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji, a komendant wyznaczył miejsce gdzie taka kontrola może się odbyć. Często jest to miejsce podstawienia autokaru czyli pod szkołą lub też na parkingu z którego wycieczka będzie ruszała. Może zdarzyć się również tak, szczególnie w sezonie, że zostanie wyznaczone terenowe miejsce kontroli, gdzie kierowcy będą musieli podjechać i poddać się badaniu. UWAGA! Kontrolę policji należy zamówić na 30 min przed planowaną godziną zbiórki oraz poinformować o tym fakcie współpracujące biuro podróży. Kontrola policji trwa ok. 40 min, dlatego bardzo ważne jest aby biuro podróży otrzymało informację od kierownika grupy o zamówionej kontroli, tak aby autokar przyjechał odpowiednio wcześniej. W innym przypadku niezapowiedziana kontrola może wpłynąć na opóźnienie w realizacji programu.
Zachęcamy także do zapoznania się ze stroną bezpiecznyautobus.gov.pl, gdzie każdy bezpłatnie może sprawdzić podstawowe dane na temat autokaru, jakim grup uda się na wycieczkę. Informacje jakie można znaleźć na stronie to: stan techniczny pojazdu, ważność badań technicznych, rok produkcji pojazdu, ilość miejsc w autobusie oraz czy autobus ma wykupioną ważną polisę OC.

Czas pracy kierowców

Ważne jest aby być świadomym, że kierowca nie może prowadzić autokaru tyle ile chce czy też tyle ile grupa sobie zażyczy. Obowiązkowe przerwy w pracy kierowców są regulowany przez ustawę, a czas pracy jest rejestrowany na tachografie. Przekroczenie dozwolonego zakresu wiąże się z nałożeniem wysokich kar. 

 • Dzienny czas prowadzenia autokaru przez jednego kierowcę nie może przekroczyć 9 godzin. Są jednak wyjątki, gdzie dwa razy w ciągu tygodnia, kierowca może przepracować w ciągu dnia aż 10 godzin. Z kolei dopuszczalny czas prowadzenia autokaru w tygodniu to w sumie 56 godzin, a w kolejnych dwóch tygodniach następujących po sobie to 90 godzin. Standardowo dzienny czas odpoczynku kierowcy to minimum 11 godzin w 24-godzinnym cyklu pracy.

 • W przypadku dwóch kierowców, zmiana robocza załogi może trwać maksymalnie 30 godzin. W trakcie tej zmiany, każdy kierowca może prowadzić przez 9 godzin (2 razy w tygodniu do 10 godzin), oraz mieć przynajmniej 9 godzin odpoczynku.

 • Ponadto, kierowca może prowadzić autokar bez przerwy 4 godziny 30 minut po czym musi nastąpić przerwa 45 minutowa (bądź też te cztery i pół godziny może być podzielone na dwie przerwy z czego jedna musi wynosić minimum 30 minut, a druga 15 minut).

Ważne jest zatem, aby podczas wycieczki zarówno młodzież, rodzice jak i wychowawcy wiedzieli, że taka przerwa jest dyktowana przepisami o czasie pracy kierowców. Pomimo tego, że czasem młodzież nie chce zatrzymać się na pół godziny czy 45 minut musimy to zrobić aby wycieczka odbyła się w sposób bezpieczny.

Transport na wycieczkę szkolną. Przejazd autokaremPodróż autokarem - zbiórka, kontrola policji i czas pracy kierowców

Co zabrać w podróż do autokaru

Niezależnie dokąd jedziemy na wycieczkę, warto dobrze spakować swój bagaż, oraz przygotować “mały niezbędnik” do autokaru. To właśnie w bagażu podręcznym przechowujemy najważniejsze rzeczy niezbędne podczas podróży. Najlepiej sprawdzi się tutaj mały plecak lub poręczna torba, która nie będzie zajmować dużo miejsca i nie będzie ograniczać naszego komfortu jazdy. Co zatem warto zabrać ze sobą do autokaru? 

 • przybory toaletowe, takie jak szczoteczka do zębów, pasta, szczotka do włosów, wilgotne chusteczki oraz żel antybakteryjny;
 • lekarstwa, szczególnie jeśli przyjmowane są one na stałe;
 • coś dla poprawy komfortu jazdy, czyli cienki kocyk i małą poduszkę;
  coś do jedzenia - najlepiej wodę i suchy prowiant
 • kieszonkowe - podczas podróży zdarzają się liczne postowe, warto zatem przygotować sobie dodatkowe pieniądze na toalety i własne zachcianki;
 • coś na nudę - książkę, grę, telefon
 • i najważniejsze - dokumenty (paszport lub dowód osobisty) oraz legitymację szkolną, która uprawnia do wielu zniżek; 

Uwaga! Na wyjazdach autokarowych z biurem ATAS, dozwolone jest zabranie 1 sztuki bagażu głównego o maksymalnych wymiarach 65x40x25 cm oraz jednej sztuki bagażu podręcznego. Radzimy zabrać suchy prowiant oraz ok. 50 PLN na posiłki.

Loader