Najpiękniejsze jarmarki świąteczne! Gdzie wybrać się na wycieczkę szkolną?

5 grudnia 2019 r.

Jarmarki, w dosłownym tłumaczeniu „doroczne targi”, od stuleci organizowane były na placach, skwerach i rynkach większych miast. Dziś jarmarki, a w szczególności jarmarki bożonarodzeniowe, stanowią szczególną atrakcję turystyczną. Coraz więcej – nie tylko największych – miast europejskich organizuje je w okresie przedświątecznym, zapewniając atrakcje i rozrywkę w długie zimowe wieczory mieszkańcom oraz przybywającym gościom.


Jarmark świąteczny w Pradze

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Pradze mogą poszczycić się faktem, że czytelnicy amerykańskiego dziennika USA Today wybrali je jako najpiękniejsze jarmarki na świecie. Praskie Jarmarki Bożonarodzeniowe oczarowują wystrojem i otoczeniem. Najważniejsza jest jednak prawdziwa świąteczna atmosfera przesycona zapachem cynamonu i goździków.

Największy i najbardziej popularny jarmark odbywa się na Rynku Staromiejskim, co czyni to miejsce centrum przedświątecznej rozrywki. Co roku na rynku stawia się wielką choinkę przywiezioną z jednego z zakątków Republiki Czeskiej. Miejscowi i turyści spacerują pomiędzy dziesiątkami straganów z tradycyjnymi czeskimi produktami, ręcznie wykonanymi ozdobami czy smakołykami wszelkiego rodzaju – od prażonych orzechów w cukrze po wyśmienite wędliny. Podziwiać tu można pokazy tradycyjnego rzemiosła, na przykład kucie mieczy, a potem wziąć udział w wybranych imprezach jak wspólne śpiewanie kolęd. Po czesku brzmią... nieco zabawniej ;)

Na Rynku Staromiejskim, podobnie jak w innych częściach Pragi, możesz po prostu zanurzyć się w atmosferze Bożego Narodzenia. Łatwo się tu rozmarzyć, aby świąteczny nastrój trwał cały rok.


Jarmark świąteczny w Rzymie


W Rzymie na Piazza Navona odbywa się jeden z najpiękniejszych i najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie, a także jeden z największych we Włoszech. Ten widowiskowy jarmark bożonarodzeniowy, oferuje ręcznie robione dekoracje świąteczne, drobne upominki i tradycyjne pyszności, dodając jeszcze większej urody rzymskiemu placowi. W zabytkowych kościołach rozbrzmiewają kolędy i stoją niesamowite szopki (chociaż te najsłynniejsze znajdują się w Neapolu).

Koniecznie przywieź ze sobą kukiełkę wiedźmy Befany, która we Włoszech zastępuje świętego Mikołaja, a na deser zjedz pieczone kasztany. Zwiedzanie Rzymu w okresie przedświątecznym otwiera zupełnie inne perspektywy.

Oprócz tego jarmarku bożonarodzeniowego na Piazza Navona, w każdej dzielnicy i niemal na każdym placu będą pojawiać się jarmarki i kiermasze świąteczne. Są one często okazją do nabycia unikalnych rzeczy i to w atrakcyjnych cenach!


Jarmark świąteczny w Wiedniu


Przed każdymi świętami Bożego Narodzenia, Wiedeń zamienia się w magiczną krainę światełek, drewnianych chatek, karuzeli jak z bajki. W powietrzu unosi się zapach wina i przypraw korzennych oraz świątecznych przysmaków. Słychać śmiech dzieci i dorosłych oraz pieśni adwentowe. To czyni stolicę Austrii idealnym miejscem także na wycieczki szkolne.

wieden-jarmarki-wycieczki-szkolne

Największy wiedeński jarmark bożonarodzeniowy skupia na placu Rathausplatz ponad trzy miliony turystów skuszonych obietnicą wyjątkowej, przedświątecznej atmosfery. Zgodnie z tradycją jest organizowany od XIII wieku – można tu kupić piękne ozdoby na choinkę oraz wiele wyrobów ręcznie wykonanych przez wystawców. Na licznych straganach można też spróbować piernika oraz grzańca z aromatycznymi przyprawami. Warto wybrać się na spacer po Wiedniu lub wsiąść w metro i zwiedzać miasto, tym bardziej że w innych jego częściach odbywają się bardziej kameralne jarmarki – m.in. placu Marii Teresy, placu Stefana, pod pałacem Schönbrunn czy w Dzielnicy Muzeów.


Jarmark świąteczny w Paryżu

Paryskie jarmarki słyną jako wyjątkowo magiczne i niezwykłe. Odbywa się ich kilkanaście równocześnie, zależnie od dzielnicy – zwykle w pobliżu największych atrakcji. Dlatego warto organizować tu wycieczki szkolne.

W okresie przedświątecznym Pola Elizejskie zachwycają jarmarkiem zwanym Marché de Noël. To właśnie Pola Elizejskie zmieniają się w jedną z najdłuższych świątecznych wiosek w Europie. Wzdłuż traktu ciągnącego się od Pól Elizejskich aż do Placu Concorde ustawiono setki małych, drewnianych domów górskich. Można w nich kupić świąteczne ozdoby, specjały kuchni francuskiej, ręcznie robioną biżuterię i ceramikę. Wieczorny spacer po Polach Elizejskich to doskonała okazja, aby podziwiać przepiękną, świąteczną iluminację Champs-Élysées. Przy okazji spaceru skosztować można grzanego wina i pieczonych kasztanów.


Jarmark świąteczny w Berlinie

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Berlinie cieszą się ogromnym zainteresowaniem i co roku odwiedzane są przez tłumy turystów. W różnych częściach stolicy Niemiec działa ponad 40 jarmarków, a każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju. Najpopularniejszymi są oczywiście te, które odbywają się w centrum miasta – przy Alexanderplatz, dworcu ZOO oraz na Gandarmermarkt (Plac Żandarmerii). Wycieczki szkolne do Berlina to częsty wybór ze względu na bliskość polskiej granicy - zwłaszcza z miast w zachodniej części kraju - można tam dojechać w kilka godzin.

Jeśli wybieramy się na bożonarodzeniowy jarmark do Berlina, koniecznie powinniśmy udać się na Gandarmermarkt. Świąteczne stragany rozkładane są pomiędzy Deutscher Dom (Katedra Niemiecka), Französischer Dom (Katedra Francuska) oraz dostojnym budynkiem Konzerthaus. Na jarmarku spotkamy kupców oferujących ręcznie robione ozdoby choinkowe, świeczki czy biżuterię, ale również najlepszych szefów kuchni, którzy w tym wyjątkowym okresie swoje potrawy serwują właśnie tu, w specjalnych, ogrzewanych namiotach.

wycieczka-szkolna-jarmarki-berlin

W Pradze i w Wiedniu z pewnością warto spędzić więcej czasu niż tylko jeden dzień na jarmarku adwentowym.
Jeśli chcesz poznać bliżej historię i najpiękniejsze miejsca w tych miasta na pewno zainteresuje Cię Wycieczka szkolna Praga i Wiedeń


Jarmarki świąteczne w Polsce

Podobnie jak choinka, jarmarki bożonarodzeniowe przybyły do nas z Niemiec i szybko wpasowały się w klimat świąt w Polsce. W końcu, gdzie jak nie wśród dziesiątków kolorowych kramów szukać oryginalnych drobiazgów na prezent i smakołyków na świąteczny stół.

Do najciekawszych możemy zaliczyć te odbywające się m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Warszawie. Poznaniu, Toruniu czy Olsztynie.

Loader