Pamiątki i prezenty, które warto przywieźć z wycieczki szkolnej do Włoch

6 listopada 2019 r.

Szkolna wycieczka do Włoch to okazja do odwiedzenia jednych z najważniejszych miejsc w historii Europy, zobaczenia pięknych zabytków z różnych okresów historycznych oraz zapoznania się z tamtejszą kulturą i sztuką. To również doskonała okazja do nabycia ciekawych pamiątek i wyjątkowych produktów lokalnych. Oryginalne włoskie przysmaki, wyroby rzemieślnicze i rękodzieło znane są na całym świecie.


 
Włoskie jedzenie

Włoska kuchnia jest znana i lubiana praktycznie na całym świecie. Wyjątkowe makarony, risotta i oczywiście pizza cieszą się popularnością i uznaniem największych krytyków kulinarnych. Najlepsze włoskie dania opierają się na doskonałej jakości produktach regionalnych. Przywiezienie ich do Polski to doskonały sposób, aby uczniowie mogli podzielić się swoimi doświadczeniami z wycieczki i przedstawić oryginalne włoskie smaki rodzinie. Warto zwrócić uwagę dzieci na to, by kupowane przez nich smakołyki miały odpowiednie certyfikaty - PGI lub DOP - świadczące o ich lokalnej produkcji.
Godne polecenia są przede wszystkim oliwki w każdej postaci - zielone, czarne, nadziewane rozmaitymi dodatkami i w różnych smakowych zalewach, drylowane lub nie itp. Wybierać można również z bardzo szerokiego asortymentu oliw z oliwek. Szczególną wartość mają te z pierwszego tłoczenia, a także te aromatyzowane, dostępne często w eleganckich, małych butelkach idealnych na prezent.

Włochy to także genialne sery i wcale nie trzeba jechać na serowy festiwal w Bra, aby zaopatrzyć się w doskonałe przysmaki. Światowej sławy Parmigiano Reggiano z regionu Emilia-Romania czy owczy Peccorino z okolic Rzymu dostaniemy praktycznie w całych Włoszech. Na uwagę zasługuje także oryginalna gorgonzola z Lombardii, Mozzarella di Bufala czy Provolone z Kampanii.

sery-włochy

We Włoszech dostępne są również doskonałe miody, octy balsamiczne, makarony, pesto i czekolady, a także kawa. Część z tych produktów dostać można również w Polsce, dlatego trzeba podchodzić do nich ostrożnie, zwracać uwagę na certyfikaty i wybierać tylko te regionalne.

Należy też pamiętać, aby produkty spożywcze transportować w szczelnych opakowaniach, które pozwolą im zachować świeżość i pełnię aromatu. Dobrze jest zorganizować uczniom możliwość ich zakupu tuż przed powrotem z wycieczki.


Wyroby rzemieślnicze i włoskie rękodzieło

Włochy pełne są niewielkich manufaktur i warsztatów rękodzielniczych. Wyroby produkowane z drewna oliwkowego, szkła weneckiego i ceramiki to często małe dzieła sztuki. Zachwycają wspaniałymi fakturami, wzornictwem i kunsztem wykonania. Niestety, niektóre z nich zapierają dech również ceną, ale dostępne są też niewielkie, a wciąż piękne drobiazgi.
Jeśli w trakcie wycieczki do Włoch odwiedzimy Wenecję, warto pokazać uczniom wspaniałe maski karnawałowe, z których słynie to miasto. Zachwycają one detalami i precyzją wykonania. Mogą być piękną pamiątką z Włoch i wspaniałym prezentem dla najbliższych. Tu również trzeba się jednak liczyć z wysokimi cenami.

W Watykanie, Rzymie czy Asyżu znajdziemy natomiast liczne dewocjonalia związane z chrześcijaństwem. Figurki i obrazki świętych, modlitewniki, książeczki i medaliki, a przede wszystkim różańce to ciekawe drobiazgi, które trafią w gusta osób religijnych.
Pamiątki dla fanów futbolu

wlochy-watykan-pamiątki

Fanom sportu do gustu przypadną przedmioty związane z włoskimi klubami piłkarskimi. Takie drużyny, jak Roma, Lazio, Milan, Juventus czy Milan należą do elity światowego futbolu. Szaliki, koszulki i inne gadżety to atrakcyjna pamiątka dla młodzieży zainteresowanej sportem.


Inne drobiazgi z Włoch

 

Z wycieczki do Włoch warto przywieźć choćby mały drobiazg. Popularną pamiątką są magnesy na lodówkę, figurki przedstawiające najpiękniejsze zabytki, a także pocztówki, kolekcjonerskie kubki, koszulki, bluzy czy czapki z daszkiem z charakterystycznymi nadrukami. To małe, przyjemne przedmioty, które przywołają miłe wspomnienia i ucieszą każdego.
Idealne pamiątki i prezenty z wycieczki do Włoch

Włochy obfitują w ciekawe pomysły na pamiątki i prezenty. Doskonałe, regionalne produkty spożywcze, kunsztowne wyroby rzemieślnicze i rękodzieło przywiezione do Polski pozwolą zabrać ze sobą fragment Italii i będą przywoływały miłe skojarzenia z tym bogatym kulturowo krajem.
uwzględniający wszystkie punkty, w których dostępne są pożądane produkty.

Loader