Wycieczka szkolna do Francji - największe atrakcje w Paryżu

9 stycznia 2020 r.

Francja to piękny kraj o ciekawej kulturze i bogatej historii. Odegrała znaczącą rolę na politycznej scenie Europy, przez długi czas była ulubionym przyczółkiem artystów i myślicieli, w tym wybitnych Polaków. Szkolna wycieczka do Francji to idealna okazja do zaprezentowania uczniom najważniejszych zabytków, ale również do przybliżenia sylwetek takich postaci, jak Mickiewicz, Chopin czy Curie Skłodowska, którzy żyli i pracowali w tym kraju. Co zatem warto zwiedzić podczas takiego wyjazdu?


Wersal

Miejscowość gminna Versailles znajduje się pod Paryżem i słynie przede wszystkim z kompleksu pałacowego, który jest architektoniczną perełką w stylu barokowym.
Pałac powstał w miejscu wcześniejszego zamku myśliwskiego, którego rozbudowę w 1663 roku zlecił Ludwik XIV. Dziewiętnaście lat później obiekt rozrósł się do ogromnych rozmiarów. Posiadał ponad 2 tysiące okien, 700 komnat i 67 klatek schodowych i stał się największym pałacowym kompleksem na świecie, a jednocześnie oficjalną siedzibą królów francuskich. Pozostawał nią do roku 1789, czyli do wybuchu rewolucji francuskiej, kiedy to wzburzony lud zgilotynował Ludwika XVI i Marię Antoninę. Sam pałac stał się obiektem dewastacji i grabieży na dużą skalę, jednak Napoleon uratował go przed kompletnym zrujnowaniem. Od 1833 roku znajduje się w nim Muzeum Historii Francji, którego fundatorem był król Ludwik Filip.
Wersal to jedna z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych Francji. Rocznie odwiedza go ponad 7 milionów osób! Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i przygotować na tłumy. Bilety najlepiej kupić przez internet, dzięki czemu ominiemy przynajmniej kolejkę do kasy.


Katedra Notre-Dame

Monumentalna Katedra Notre-Dame wzniesiona została na wyspie na Sekwanie i obecnie znajduje się w obrębie 4 okręgu Paryża. Budowa obiektu trwała ponad 180 lat, rozciągając się od 1163 do 1345 roku. Katedra jest arcydziełem architektury w stylu gotyckim i wielkim osiągnięciem inżynieryjnym. Na uwagę zasługują charakterystyczne arkadowe okna z przepięknymi witrażami oraz przypory, które odciążają ściany i sufit tej masywnej konstrukcji.

15 kwietnia 2019 roku w katedrze wybuchł pożar, w wyniku którego zawaleniu uległ dach budowli, iglica oraz część sklepień. Pożar wyrządził ogromne szkody, jednak większość znajdujących się w środku eksponatów przetrwała bez szwanku. Niestety ze względu na prace remontowe budynek jest teraz niedostępny dla zwiedzających i podziwiać można go jedynie z zewnątrz. A szkoda, ponieważ wnętrze Katedry Notre-Dame pełne jest wspaniałych portali, bogatych zdobień i zabytków. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów są organy główne z niemal 8 tysiącami piszczałek, których historia sięga 1357 roku.
Mieści się tu również kawałek historii Polski. W skarbcu znajduje się bowiem relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który używano podczas koronacji polskich królów, poczynając od Władysława Jagiełły. W 2018 roku w katedrze otwarto również Kaplicę Polską z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Znajdują się w niej relikwie Jana Pawła II.


Luwr

Luwr to światowej sławy muzeum, w którym znajdują się takie dzieła, jak kodeks Hammurabiego, Wenus z Milo, Mona Lisa Leonarda da Vinci czy rzeźba Nike z Samotraki. Wystawa podzielona jest na kilka działów, wśród których znajdziemy sztukę z Bliskiego Wschodu, Starożytnego Egiptu, Grecji Etrurii i Rzymu, sztukę Islamu, dział rzeźby, rzemiosła artystycznego, malarstwa oraz rysunku i grafiki. Łącznie na powierzchni ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych zgromadzono około 300 tysięcy dzieł sztuki z czasów od starożytności do połowy XIX wieku. Większość z nich ukryta jest w magazynach i pokazywana tylko podczas wystaw czasowych lub wypożyczana innym muzeum. Zwiedzającym udostępnia się stale jedynie około 10% kolekcji.
Samo muzeum znajduje się w Pałacu Luwru, który od połowy XIV wieku był rezydencją królewską. W XVI wieku Franciszek I rozbudował ówczesny zamek warowny w monumentalny pałac w stylu renesansowym. Muzeum otwarto już w 1793 roku z ekspozycją ponad 500 obrazów. Większość z nich pochodziła z konfiskaty dóbr kościelnych. Znaczna rozbudowa kolekcji nastąpiła za sprawą kampanii napoleońskich, a następnie za czasów panowania Ludwika XVIII i Karola X. Symbolem Luwru jest obecnie szklana piramida pełniąca rolę głównego wejścia. Zbudowano ją dopiero w 1989 roku, ale szybko stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście.

Luwr-Paryż-wycieczki-szkolne


Luwr dziennie odwiedza około 15 tysięcy zwiedzających, z czego 65% stanowią turyści. Zwiedzanie warto więc zaplanować na wczesne godziny poranne, najlepiej w środku tygodnia i poza sezonem. Warto też poświęcić na nie dużo czasu, ponieważ eksponatów jest naprawdę sporo.


Montmartre i Bazylika Sacré-Cœur

Montmartre to historyczna dzielnica Paryża mieszcząca się na wzgórzu o tej samej nazwie. Urzeka starymi kamienicami i wąskimi, brukowanymi, wznoszącymi się stromo uliczkami o licznych zakrętach. Dawniej Montmartre stanowiło centrum rozrywki i główną siedzibę artystycznej bohemy Paryża. Mieszkały tu takie postaci jak Edgar Degas, Vincent van Gogh, Pablo Picasso czy Auguste Renoir, a także znani Polacy - Fryderyk Chopin i Wacław Niżyński. Dziś dzielnica ta niemal w całości opanowana została przez przemysł turystyczny.

 

Będąc w Montmartre, warto zwiedzić Place du Tertre, gdzie liczni artyści malują portrety i karykatury turystów, muzeum poświęcone twórczości Salvadora Dalego - I’Espace Dali, dom Dalidy czy dom Erika Satiego, a przede wszystkim Bazylikę Sacré-Cœur umiejscowioną na szczycie wzgórza.
Bazylika zaprojektowana została przez Paula Abadie w stylu historyzmu o cechach romańsko-bizantyjskich. Budowę rozpoczęto w 1879 roku, a zakończono w 1914. Ze względu na wybuch pierwszej wojny światowej konsekrowano ją jednak dopiero w 1919 roku. Swoją potoczną nazwę - biała bazylika - zawdzięcza zastosowaniu na elewacjach trawertynu, znanego też jako biały granit. Kopuły Sacré-Cœur wznoszą się na wysokość 79 metrów, ale najwyższym punktem jest wieża północna mająca 83 metry. W niej znajduje się najcięższy, ważący 19 ton, dzwon w Paryżu - Savoyarde. Samo jego serce waży pół tony.
Wybierając się do bazyliki, znów musimy liczyć się z dużymi tłumami i kolejkami. Jest to bowiem drugi po Katedrze Notre-Dame najczęściej odwiedzany zabytek Francji.
Ogród Luksemburski
Będąc na wycieczce szkolnej w Paryżu, warto zwiedzić największy miejski park w tym kraju. Ogród Luksemburski rozciąga się na powierzchni 224,5 tysiąca metrów kwadratowych i powstał już około 1630 roku na życzenie Marii Medycejskiej - wdowy po Henryku IV.
W jego północnej części mieści się Pałac Luksemburski. Wzorowany miał być na pałacu Pitti we Florencji, gdzie Maria Medycejska spędziła dzieciństwo, jednak ostatecznie zbudowano typowo francuski obiekt z elementami włoskimi. Trzykondygnacyjna budowla z charakterystycznymi lukarnami w dachu od 1799 roku jest siedzibą francuskiego senatu. Wcześniej jednak służyła jako rezydencja Napoleona, a w czasach rewolucji francuskiej jako więzienie. Dzisiejszą formę pałac zyskał po wielu przebudowach dopiero w wieku XIX.
W północno-wschodniej części parku znajduje się Fontanna Medyceuszy - jedna z największych letnich atrakcji tego miejsca. 100 metrów od niej znajdziemy urokliwą kawiarnię.
W ogrodach stoi pomnik malarza Eugène'a Delacroix wykonany przez Jules’a Dalou oraz pomnik Fryderyka Chopina. Są tu także korty tenisowe, szkoła jazdy konnej, estrada koncertowa i teatr marionetek.
Tuż obok ogrodów, w Panteonie, znajduje się grób Marii Curie-Skłodowskiej.

 
Rejs po Sekwanie

Aby spojrzeć na Paryż z innej perspektywy, można wybrać się z wycieczką szkolną na rejs po Sekwanie. To idealna okazja, aby podziwiać najsłynniejsze zabytki i nabrzeża rzeki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Statek wyrusza spod Wieży Eiffla i płynie obok Placu Inwalidów, Muzeum d’Orsay, Katedry Notre-Dame, Luwru czy placu Concorde. Rejs po Sekwanie to dobry pomysł zarówno za dnia, jak i po zmroku, kiedy nocne światła budują atmosferę romantyzmu tak charakterystyczną dla Miasta Miłości.

Francja-rejs-po-Sekwanie


Śladami wielkich Polaków


Organizując wycieczki szkolne do Francji, warto pomyśleć o wielkich Polakach, którzy tutaj mieszkali. To w Paryżu szczyt swojej sławy osiągnął Fryderyk Chopin. Wraz z rozwojem kariery wielokrotnie zmieniał miejsce zamieszkania, przenosząc się do coraz bardziej prestiżowych dzielnic i coraz lepiej urządzonych mieszkań. Wiele z nich zachowało się do dziś, a obecność kompozytora upamiętniają specjalne tablice.
W Paryżu przez 20 lat mieszkał również Adam Mickiewicz. Tutaj ożenił się z Celiną Szymanowską i miał z nią sześcioro dzieci. Nawiązał też współpracę z działaczami emigracyjnymi i tworzył liczne artykuły publicystyczne. Był wykładowcą w Lozannie oraz w Collège de France, a jego prelekcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem największych ówczesnych artystów, działaczy i myślicieli.
Syn poety, Władysław w 1903 roku założył Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu, które mieści się w gmachu Biblioteki Polskiej na Wyspie Świętego Ludwika. Znajdują się w nim liczne rękopisy i pamiątki po pisarzu. Na placu Alma znajdziemy pomnik Mickiewicza, a przy rue de Seine 63, gdzie mieszkał, pisząc Pana Tadeusza, pamiątkową tablicę.
W Paryżu znajdziemy też miejsca związane z Juliuszem Słowackim, który mieszkał przy rue Ponthieu 34, a pochowany został na Cmentarzu Montmartre, Zygmuntem Krasińskim urodzonym w Paryżu czy Cyprianem Kamilem Norwidem, mieszkającym tu w latach 1849-52 i 1854-83.

Loader