Dokument na wycieczki szkolne – dowód osobisty czy paszport?

8 września 2017 r.

Legitymacja szkolna to dokument, który wystarcza wyłącznie do podróżowania przez uczniów na terenie Polski. Nawet krótki wypad na wycieczkę poza granice kraju – na przykład do Pragi, Berlina czy Drezna wymaga posiadania ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Takim dokumentem może być dowód osobisty albo paszport. Co warto wiedzieć o dokumentach dla dzieci?


Dowód czy paszport - co się bardziej opłaca?

Dowód osobisty umożliwia podróżowanie po większości krajów Unii Europejskiej. Jest jednak kilka atrakcyjnych kierunków, które wymagają posiadania paszportu. W tej chwili jest to niezbędny wymóg, żeby wybrać się na przykład do Lwowa. Oprócz tego warto zastanowić się nad posiadaniem paszportu na przyszłość w kontekście planowanych wyjazdów rodzinnych do takich krajów jak Turcja albo Tunezja. Ostatnio dzięki nowym połączeniom tanich linii lotniczyh zdecydowanie bardziej dostępne stały się także takie kraje jak Izrael i Maroko. Ponadto, od października 2021 paszport jest także niezbędny, aby dostać się do Wielkiej Brytanii, po tzw. Brexicie.
Paszport daje zatem więcej możliwości i jest bardziej perspektywicznym rozwiązaniem.


Kiedy wyrobić dokumenty i jak długo będą ważne?

Ustawowy termin na wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka oraz dla paszportu jest taki sam i wynosi 30 dni od złożenia wniosku. W praktyce rzadko czas oczekiwania przekracza 2 tygodnie, chociaż zdarzają się okresy, w których wniosków jest więcej i faktycznie może to potrwać nawet wspomniany miesiąc. Warto uwzględnić to w swoich planach i nie zostawiać na ostatnią chwilę.
Paszport dla dziecka powyżej 13 roku życia jest ważny przez 10 lat. Dla dzieci w wieku 5-12 lat paszporty są ważne 5 lat.
Wyjeżdżając na wycieczkę szkolną za granicę należy upewnić się, że paszport jest ważny przynajmniej do dnia powrotu z wycieczki!

Warsztaty językowe ATAS w Londynie, Cambridge, Brighton, Amsterdamie.


Ile kosztuje paszport?

Koszt wyrobienia paszportu dla osoby dorosłej to 140 zł. W przypadku dziecka powyżej 13 lat opłata wynosi już tylko 70 zł. Natomiast osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny płacą jedynie 1/4 kwoty podstawowej czyli 35 zł. Za paszport dla dziecka poniżej 13 roku życia zapłacimy jeszcze mniej, bo tylko 30 zł lub 15 zł z Kartą Dużej Rodziny.
Warto jednak dobrze pilnować swoich dokumentów! W przypadku, gdy zgubimy paszport z własnej winy za kolejny zapłacimy trzykrotnie więcej.


O czym pamiętać składając wniosek paszportowy?

Podczas składania wniosku muszą być obecni rodzice dziecka/ opiekunowie prawni dziecka. Ewentualnie dopuszcza się obecność tylko jednego rodzica, pod warunkiem, że drugi wyrazi na to zgodę na piśmie. Nie wystarczy jednak zwykłe oświadczenie na kartce. Podpis na zgodzie musi zostać potwierdzony przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego.
Należy mieć ze sobą także aktualne zdjęcie do paszportu (wykonane nie dawniej niż 6 miesięcy temu), a także dokumenty uprawniające do uzyskania zniżki – legitymację szkolną i ewentualnie Kartę Dużej Rodziny.
Więcej praktycznych informacji znajdziesz na stronie: https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/

Jadąc za granicę należy pamiętać także o wyrobieniu karty EKUZ.

Loader