Jak zorganizować tanią wycieczkę szkolną?

20 kwietnia 2018 r.

Zorganizowanie wycieczki szkolnej na każdą kieszeń to niełatwe zadanie. Zwłaszcza jeśli myślimy o wartościowych wyjazdach zagranicznych, które będą stanowić cenne uzupełnienie programu nauczania w szkole. Obniżanie ceny ma zresztą swoje granice. Powinno się szukać takich rozwiązań, które nie obniżą niezbędnego komfortu oraz bezpieczeństwa, a także nie będą ograniczać wartości poznawczych czy edukacyjnych wyjazdu. Jakie są nasze sprawdzone sposoby na tanie wycieczki szkolne? Zobaczcie w artykule.


Przy organizacji wyjazdów na wycieczki szkolne bardzo często kluczową rolę odgrywa cena. Jest to całkowicie zrozumiałe. Wycieczka jest okazją do integracji uczniów, a także rozszerzenia programu nauczania dzięki zastosowaniu metod niedostępnych na co dzień w szkole. I chociażby z tego powodu należy zadbać o to, żeby na wyjazd pojechała cała klasa lub większość, a dla rodzica wysoka cena bywa barierą nie do zaakceptowania.


W przypadku wycieczek krajowych często najlepszym sposobem na oszczędność jest samodzielne zorganizowane wyjazdu bez udziały biura podróży. Jeśli posiadamy doświadczenie i czujemy się dobrymi organizatorami można się obyć bez pomocy specjalistów. Jeśli znamy sprawdzone obiekty noclegowe, przewodników czy punkty gastronomiczne w odwiedzanym regionie możemy sobie poradzić z takim wyzwaniem.

Co innego, kiedy wybieramy się za granicę. Tutaj poziom trudności jest o wiele większy, a w przypadku kłopotów konsekwencje mogą być poważne. Podstawą jest znajomość lokalnych kontrahentów, ale też uzyskiwanie od nich niższych cen. Wiadomo, że biuro podróży w przypadku wielu rezerwacji dla grup otrzymuje korzystniejsze warunki finansowe niż pojedyncza grupa wycieczkowa. Biuro podróży może też szybko zareagować w przypadku awarii autokaru i szybko załatwić pojazd zastępczy od tego samego lub innego przewoźnika. Kolejny atut to doświadczenie pilotów, którzy realizują ten sam program kolejny raz i mają doskonale dopracowaną logistykę oraz metody pracy. Dzięki temu możemy mieć pewność, że program będzie dopasowany do możliwości grupy i wszystkie zaplanowane punkty będą zrealizowane. Gdy jedziemy gdzieś pierwszy raz za granicę trudno ocenić czas przejścia między poszczególnymi obiektami czy długość oczekiwania w kolejce.

zwiedzanie-wycieczki-szkolne-zagraniczne

Tania wycieczka szkolna jesienią albo zimą?

Ceny wycieczek są najwyższe w tych miesiącach, gdy jest na nie największy popyt czyli na początku roku szkolnego oraz wiosną. Chcąc obniżyć cenę wyjazdu najlepiej wybrać mniej popularny termin. Jadąc w okresie od listopada do lutego realizuje się dokładnie ten sam program płacąc często nawet 100 złotych mniej od osoby! Czy to się opłaca? Zdecydowanie tak. Chociaż na zdjęciach będzie mniej słońca, a podczas długiego spaceru można zmarznąć to jednak zalet jest więcej. Oprócz ceny w wielu miejscach normalnie obleganych przez turystów unikamy tłoku. Poza tym mamy szansę zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy. W Berlinie i Dreźnie zobaczymy wspaniałe jarmarki adwentowe, w Londynie dekoracje świąteczne, a w Wenecji mamy szansę załapać się na słynny karnawał.

berlin-wycieczki-szkolne-jarmark-adwentowy


Łączenie grup na wycieczki szkolne

Ceny wycieczek podawane w katalogu dotyczą sytuacji, gdy na wyjazd jedzie wypełniony autokar. Jeśli uczestników jest mniej niż miejsc wciąż ponosi się pewne koszty stałe – na przykład paliwo, opłaty za wjazd do miasta i parkowanie, noclegi i wyżywienie dla kierowców i pilota itd. Wymienione koszty organizator traktuje jako stałe, zatem im mniejsze wypełnienie autokaru, tym cena imprezy na osobę wyższa, aby pokryła te opłaty. W ten sposób program, który dla 50 osób miał dosyć przystępną cenę dla grupy 20 osobowej już się zupełnie nie opłaca.

Jest jednak rada na to, żeby pojechać taniej nie mając bardzo licznej grupy. Idealnym rozwiązaniem wydaje się wspólny wyjazd uczniów z 2 lub więcej szkół. Często w znalezieniu korzystnego połączenia grup zainteresowanych tym samym programem wyjazdu pośredniczy biuro podróży. Wtedy nauczyciel nie musi szukać drugiej szkoły na własną rękę.


Promocje cenowe na wycieczki szkolne

Podobnie jak w przypadku innych towarów i usług warto szukać rozmaitych promocji. Często wiążą się one ze wczesną sprzedażą lub kupowaniem na ostatnią chwilę. Wartościowa wycieczka szkolna wcale nie musi być bardzo droga. Prawdziwą sztuką jest obniżenie kosztów przy zachowaniu poziomu wszystkich świadczeń oraz bogatego programu edukacyjnego. Jeśli zgodzimy się na pewne kompromisy (inny termin, towarzystwo uczniów z innej szkoły) jest to jak najbardziej możliwe.

Rok szkolny 2021/2022 to także okazja dla rodziców, aby za wycieczkę szkolną zapłacić korzystając z bonu turystycznego 500+. Biuro ATAS przyjmuje płatności bonami turystycznymi, więc serdecznie zapraszamy do korzystanie z tej formy.

Loader