Wycieczki szkolne samolotem – praktyczne informacje, które warto znać

28 lutego 2019 r.

Wycieczki szkolne samolotem to ciekawa alternatywa dla autokaru. W ten sposób można szybko i komfortowo dotrzeć na miejsce i mieć więcej czasu na zwiedzanie. O czym pamiętać organizując wycieczkę samolotową, o co zadbać i ile trzeba zapłacić za bilety? Zobacz praktyczne informacje!


Popularność tanich linii lotniczych sprawia, że coraz chętniej myślimy o wycieczkach samolotem jako alternatywie dla wyjazdów autokarowych. Samolot to zdecydowanie większa wygoda, a także oszczędność czasu, ponieważ nie tracimy czasy na transport. Przykładowo z Warszawy do Londynu lecimy niecałe 3 godziny, a nie tak jak autokarem prawie dobę. Wybór samolotu umożliwia też podróżowanie znacznie mniej licznym grupom. W przypadku wycieczek szkolnych realizowanych autokarem biura podróży przyjmują zgłoszenia od grup 40-50 osób, natomiast wycieczki samolotowe są możliwe nawet dla 15-20 osób. Samolot to dla wielu rodziców większe poczucie bezpieczeństwa, a dla uczniów, którzy jeszcze nigdy nie lecieli,dodatkowa atrakcja.

Czy samolot jest zatem idealnym rozwiązaniem i wycieczki lotnicze szybko wyprą autokary?

Niekoniecznie. Specyfika wycieczki szkolnej samolotem różni się od wycieczki autokarem. W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze różnice.


Czy tanie loty będą faktycznie tanie?

Kupując online bilety lotnicze na rodzinny wyjazd zawsze można liczyć na atrakcyjne promocje i rabaty. Rzecz w tym, że w niższej cenie można nabyć 3-4 bilety, natomiast w cenie z promocji nie zakupimy 20 biletów. Z każdym kolejnym biletem cena będzie rosła i finalnie może nie okazać się tak atrakcyjna jak pierwotnie sądziliśmy. Z tego powodu warto zastanowić się nad założeniem rezerwacji grupowej, która odbywa się na trochę innych zasadach niż rezerwacje dla klientów indywidualnych. Bezpiecznym rozwiązaniem jest także powierzenie zakupu biletów biuru podróży, które wspólnie z nauczycielem organizuje wyjazd na wycieczkę. Może się okazać, że nawet w przypadku pobrania przez biuro niewielkiej prowizji wciąż oferta będzie korzystniejsza niż w przypadku próby samodzielnego załatwienia sprawy. Powierzenie zakupu biletu specjalistom z biura to także oszczędność czasu i mniej stresu.


Zakup biletu w rozsądnej cenie to kluczowe punkt przy planowaniu wycieczki samolotem, więc im szybciej to załatwimy tym większa szansa na to, że finalny koszt wycieczki nie przekroczy możliwości finansowych rodziców.

wycieczki-szkole-bilet-na-samolot


Jak przygotować się do lotu?

Przed wycieczką należy przygotować wszystkich uczniów do odprawy lotniskowej. Każdy powinien wiedzieć, jak spakować bagaż, jak przygotować się do kontroli bezpieczeństwa oraz co można, a czego nie wolno zabierać na pokład.


Jak przelot wpływa na program wycieczki?

Trzeba pamiętać o tym, że wybór określonej formy transportu wpływa także na pośrednie koszty i logistykę. W programie trzeba uwzględnić niezbędny czas na odebranie bagaży na lotnisku a także dotarcie z lotniska do miejsca zakwaterowania. Warto pamiętać o tym, że lotniska często znajdują się w dużej odległości od zabytkowych centrów miast. Jeśli w dniu wylotu także ma odbywać się zwiedzanie być może potrzebna będzie przechowalnia bagażu.


Jadąc na wycieczkę szkolną autokarem zyskujemy niewątpliwy atut w postaci środka lokomocji na potrzeby grupy. Brak własnego autokaru na miejscu wymusza poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Albo możemy zaplanować wycieczkę tak, aby poruszać się wyłącznie komunikacją zbiorową (metro, autobus) albo zdecydować się na wynajęcie lokalnego autokaru na miejscu. Ta pierwsza opcja narzuca naturalnie ograniczenia, bo nie do każdego miejsca da się dotrzeć komunikacją miejską, a środki transportu bywają bardzo zatłoczone. Druga opcja wymaga znajomości miejscowych kontrahentów, a także generuje większe koszty, bo lokalny autokar za granicą zawsze będzie droższy niż polski autokar, który przybył razem z grupą.
W przypadku wycieczek autokarowych nie sposób przecenić roli pilota, który podróżując z grupą może przez mikrofon przekazać wiele praktycznych informacji. Wspólna podróż przez wiele godzin integruje też młodzież i ułatwia budowanie relacji.


Podsumowując wycieczki samolotem to wygodna opcja, którą wiele szkół bardzo sobie ceni, niemniej warto mieć świadomość, że organizacja tych wycieczek bywa zdecydowanie trudniejsza, a koszty mogą być wyższe niż pierwotnie zakładaliśmy.

 
Poznaj nasze programy wycieczek samolotem:

Londyn>>

Malta>>

 

Loader