Miejsca, które warto zobaczyć w Pradze

25 stycznia 2022 r.

W pogoni za egzotycznymi, ciepłymi krajami, często w podróżniczych planach zapominamy o tych najbliższych destynacjach. Warto jednak rozejrzeć się wokół i dostrzec uroki naszych zagranicznych sąsiadów, bowiem i one kryją w sobie wiele ciekawych zakątków. Co więcej, historie zamknięte w tamtejszych zabytkach są często, nam Polakom, bardzo bliskie i przeplatają się z naszym dziedzictwem. Jako jeden z kierunków, który warto obrać, wymienimy z pewnością Czechy. Polscy turyści bardzo chętnie wybierają tamtejsze rejony na kilkudniowe wycieczki, chociażby w weekendy.


Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością stolica i zarazem największe miasto Czech - Praga, która uważana jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Europy. Potwierdza to fakt, iż jej zabytkowe centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy tu zabytki, które reprezentują całą gamę stylów architektonicznych.
Zwiedzanie warto rozpocząć od Starego Miasta, które jest punktem wypadowym do wielu ciekawych miejsc. Kierując się na północ dotrzemy do żydowskiej dzielnicy Jozefow, z kolei podążając na zachód dostrzeżemy słynny most Karola i Malá Strana. A na południu czekać na nas będzie Nowe Miasto z placem Wacława. 

Dwa najważniejsze wzgórza

Otaczające Złotą Pragę wzgórza są świetnym punktem widokowym oraz atrakcją krajobrazową. Jednym z takich wzgórz z własną “wieżą Eiffla” (1:5 - Petřínská rozhledna), jest wzgórze Petřín, które to spełnia rolę najwyższego punktu obserwacyjnego w Czechach. Przy dobrej pogodzie z tarasu widokowego rozpościera się widok nie tylko na Pragę, ale i również na dalsze rejony. Dla turystów przygotowano szereg platform widokowych, a na samą górę zabierze podróżnych kolejka linowa. U stóp tego wzniesienia (część zachodnich Hradczan) zachował się zespół klasztorny na Strahowie. Na jego obszarze znajduje się jedna z najpiękniejszych historycznych bibliotek, a także galeria obrazów uznawana za niezwykle cenny zbiór kolekcji malarstwa gotyckiego i barokowego.

Najpopularniejszy zamek w Pradze - Hradczany
Jednak to na zamkowe wzgórze - Hradczany, kierują się turyści ze szczególnym upodobaniem. Z jego szczytu rozpościera się widok na charakterystyczne czerwone, praskie daszki. Obok zamku, który jest największą tego typu budowlą na świecie, zbudowano aż trzy kościoły i klasztor. Ten zespół pałacowy mieści kilka muzeów i od ponad stu lat jest siedzibą prezydenta Czech. W obrębie całego wzgórza dostrzeżemy mury obronne i Złotą Uliczkę składającą się z szeregu uroczych, kolorowych domków dobudowanych do tychże obwarowań. Dalej rozpościera się Katedra Św. Wita - jeden z cenniejszych przykładów gotyckiej architektury w Europie Środkowej, w którego wnętrzu znajdują się unikalne dzieła sztuki m.in. z XIV wieku.

Większość turystów kończy swoją wędrówkę po Hradczanach, na zwiedzaniu zamku, jednak warto przespacerować się również uliczkami tej dzielnicy, gdzie na placu możemy dojrzeć charakterystyczny pałac Schwarzenbergów z bogatą fasadą rokokową czy równie efektowny pałac Arcybiskupi. Podążając wzdłuż placu dotrzemy do zespołu świątyń Loreta, który to od trzech wieków odwiedzany jest przez licznych pielgrzymów. Dzieje się tak ponieważ na dziedzińcu klasztoru znajduje się domek loretański (dzieło barokowe), będący kopią domu Marii Panny z Nazaretu.

Zegar astronomiczny Orloj

W centrum rynku mieści się gotycki ratusz z przepięknym zegarem astronomicznym - Orloj. Jest jednym z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie. Jego budowę rozpoczęto już w 1410 roku. Słynie on z tego, że o określonych godzinach nad jego tarczą poruszają się figury z ruchomymi postaciami dwunastu apostołów i wyobrażeniami Śmierci, Turka, Marności i Chciwości. Zegar ten złożony jest z trzech części. Pierwsza to astronomiczna - ukazuje położenie ciał niebieskich. Druga z kolei to kalendarzowa z tarczami, które symbolizują miesiące, a trzecią część nazwano animacyjną, ponieważ prezentuje ruchome elementy.

Najpopularniejszy zegar astronomiczny na świecie Orloj w P[radze

Architektura sakralna

Praga jest znana także z licznych zabytkowych kościołów. Do jego grona należy kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, ze spektakularnymi 80 metrowymi dwiema wieżami. Za najbardziej imponującą część wnętrza uważa się baldachim nad grobem biskupa Luciana z Mirandoli z XV wieku. Świątynia jest okazałą galerią dzieł zarówno gotyckich, renesansowych jak i wczesnobarokowych. We wnętrzu “Kościoła tyńskiego” zachowano wiele nagrobków, w tym arcybiskupa Rokyca, Rudolfa II i astronoma Tycho de Brahea.

Katedra św. Wita, ta poniekąd mroczna, ale zarówno przepiękna świątynia była jedną z najdłużej wznoszonych katedr w historii. Posiada ona aż trzy wieże, widoczne z wielu zakątków Pragi. Jej wnętrze oraz 22 kaplice robią naprawdę piorunujące wrażenie. Jednak nic nie równa się ze słynną galerią umiejscowioną na wysokości chóru (tryforium), który zdobią rzeźby wyobrażające członków rodziny cesarskiej, architektów i duchownych.


Malá Strana


Malá Strana - ta niepozorna dzielnica, która jest kwintesencją Pragi, zauroczy z pewnością wielu podróżnych. Jej sercem jest rynek pośrodku którego znajduje się kościół św. Mikołaja, wypełniony przepięknymi, marmurowymi zdobieniami. Podążając dalej dotrzemy do wizytówki Pragi, którą niewątpliwie są Ogrody Wallensteina wraz ze znajdującym się tam pałacem. A wewnątrz niego m.in. ogromny fresk na suficie sali głównej. Urokliwa zieleń i kompozycja ogrodów, a także zabudowa pałacu, widnieje na wielu pocztówkach i magnesach, w które chętnie zaopatrują się przyjezdni. A może tak udamy się to “praskiej wenecji”? Kampa - sztuczna wyspa, leży między rzeką Wełtawą, a wpływającą do niej Čertovką. Kanały wodne i wyrastające niemal z wody kamienice do złudzenia przypominają to włoskie miasto. Do dzisiejszych czasów przetrwały tam trzy, stare młyny. Jest to miejsce pełne magii i chce się tam powracać za każdym razem, gdy odwiedzamy to “Złote Miasto”. Z ciekawostek, znajduje się tam najwęższa uliczka na świecie - Vinarna Certovka, ma bowiem ok 50 cm szerokości! Z tego też powodu zainstalowano na niej sygnalizację świetlną. Wszystko po to, żeby każdy mógł na spokojnie, pojedynczo przez nią przejść. 

Wyspa Kampa w Pradze czeskiejMost Karola


W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć najstarszego kamiennego mostu na świecie (o tej rozpiętości przęseł), który łączy Malá Strana i Staré Město. Most Karola jest symbolem Pragi i ma ponad pół kilometra długości oraz około 10 metrów szerokości. Z dwóch stron zdobią go okazałe wieże. Staromiejska, od strony Starego Miasta, powstała pod koniec XIV wieku i należy do grona najpiękniejszych gotyckich bram na świecie. Z jej szczytu można podziwiać okoliczne widoki. Sam most ozdobiony jest 30 posągami świętych i patronów. Jest to bardzo ważne miejsce dla Czechów, ponieważ na moście odbywały się koronacje królów, liczne turnieje i bitwy oraz egzekucje. Niegdyś pełnił bardzo wiele, istotnych funkcji państwowych.

Most Karola jak najstarszy most kamienny na świecie

Vaclavske Namesti

Z samego centrum stolicy wszystkie drogi prowadzą na Plac Wacława - bardzo popularny bulwar otoczony zabytkowymi kamieniczkami z wąskim pasem zieleni. Jest to przesiąknięty historią tzw. “Wacławiak”.  Z czasem z targowiska plac stał się areną ważnych wydarzeń politycznych. To tam tłum demonstrował swoje niezadowolenie i rzadziej zadowolenie z aktualnej sytuacji politycznej czy społecznej. A na jego końcu znajduje się okazały budynek Muzeum Narodowego.

Brama Prochowa - Prašná brána

To od niej wielu turystów rozpoczyna zwiedzanie Starego Miasta.  Jej nazwa pochodzi od składu prochu, który znajdował się tutaj w XVII wieku. Na jej wieży można ujrzeć figury czeskich królów. Jak w wielu miejscach Pragi i tutaj znajduje się taras widokowy na 44 metrach wysokości, do którego prowadzi 186 stopni. Jest to o tyle ciekawa zabudowa, że przebiega przez nią ulica. Zabytek ma piękną fasadę, zwieńczoną monumentalnym dachem. Wiele elementów zdobiących bramę do dziś zachowało się w oryginalnej formie.

To tylko część miejsc, które zasługują na uwagę podczas krótkiego wyjazdu do “miasta stu wież”. Praga słynie z monumentalnej architektury, urokliwych, romantycznych uliczek i niepowtarzalnego klimatu. Jest swoistym skansem stylów architektonicznych. Niezwykle przyjemnym sposobem na zwiedzanie Pragi jest np. rejs po najdłuższej rzece w Czechach - Wełtawie. Z tej perspektywy, razem z przewodnikiem, można napawać się czeską przygodą. Do czego gorąco zachęcamy!

 

 

 

 

 

Loader