Transport na wycieczce szkolnej: SAMOLOT

24 stycznia 2022 r.

Kiedy na niebie królują tanie linie lotnicze, które kuszą nas swoimi cenami - wiele grup i wielu rodziców chce aby wycieczka szkoła odbyła się właśnie samolotem. Bez wątpienia jest to szybka i wygodna forma transportu. Pamiętajmy jednak, że organizacja wycieczki szkolnej będzie tutaj przebiegać nieco inaczej niż w przypadku podróży autokarem. Powinniśmy zatem, do takiego wyjazdu odpowiednio się przygotować, a w niniejszym artykule postaramy się podpowiedzieć o czym należy przede wszystkim pamiętać.


Bilety lotnicze

Zakup biletów lotniczych to teoretycznie prosta sprawa. Wystarczy wejście na stronę przewoźnika i wpisać: skąd-dokąd i kiedy chce się leczyć. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku grup można kupić zazwyczaj maksymalnie do 20 biletów na jednej rezerwacji. Czyli w praktyce bilety dla 19 uczestników plus jednego opiekuna. Trzeba też wiedzieć, że im dla większej liczby uczniów kupujemy bilety tym są one droższe. Nigdy nie jest tak, że uda nam się kupić bilety dla całej grupy w promocyjnej cenie.
Dodatkowo, kupowanie biletów jest też dość czasochłonne. Należy wpisać imię i nazwisko każdego z uczestników, a następnie przed odlotem trzeba całą grupę odprawić: wpisując datę urodzenia każdej osoby oraz informacje dotyczące dokumentów podróży. Dlatego często warto rozważyć zakup biletów lotniczych przez biuro podróży, które co prawda może naliczyć niewielką prowizję za usługę, ale będzie wiedziało jak skorzystać z najtańszych taryf i zakupić bilet w najbardziej atrakcyjnej cenie. Dodatkowo pracownicy biura podróży załatwią wszystkie formalności, a po stronie kierownika wycieczki będzie tylko przekazanie listy uczestników.

Jak przelot samolotem wpływa na realizację program wycieczki?

Przelot samolotem to nie tylko wejście na pokład i pokonanie kilkudziesięciu kilometrów, ale również proces dostanie się na lotnisko, a później z lotniska do miejscowości docelowej czy też miasta, które chcemy zwiedzać. Układając program wycieczki trzeba zatem wziąć pod uwagę czas na transfery lotniskowe. Transfer taki można wykupić prywatnie, ale jest to najdroższa opcja. Można również skorzystać z komunikacji miejskiej, kupując wcześniej bilety online albo na miejscu po wylądowaniu.
Organizując wycieczkę samolotem należy także pamiętać, że mamy ograniczone możliwości poruszanie się pomiędzy zaplanowanymi punktami programu. Trzeba wziąć pod uwagę rozkład komunikacji miejskiej, jakie są odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami i czy jesteśmy w stanie pokonać jakiś dystans pieszo. Dodatkowo, szczególnie pierwszego i ostatniego dnia wyjazdu należy pamiętać o bagażu. Musimy wcześniej zaplanować czy będziemy podróżować razem z bagażem - co jest możliwe jeżeli lecimy tylko z bagażem podręcznym. Jeśli jednak mamy walizkę większych gabarytów, warto pomyśleć o przechowywalni bagażu, w której będzie można zostawić torbę i wykorzystać dzień na swobodne zwiedzanie czy przejazd do wybranego miejsca.

wycieczka szkolna samolotem ATASWycieczka szkolna samolotem - zakup biletów lotniczych i przygotowanie programu wycieczki

Najważniejsze zasady dla grupy szkolnej w podróży samolotem

Zarówno dla tych którzy samolotem już lecieli jak i dla tych, którzy będą korzystać z takiego środka transportu  po praz pierwszy, należy przypomnieć różne zasady dotyczące zachowania na lotnisku oraz podczas przelotu. 

1. Czego nie można zabrać do samolotu

W bagażu nie może być żadnych ostrych narzędzi, przedmiotów łatwopalnych oraz przedmiotów niebezpiecznych.

2. Zwróć uwagę na wymiary i wagę bagażu

Ważne jest aby każdy z uczestników oraz ich rodzice mieli świadomość jakiego wymiaru dopuszczalny jest bagaż rejestrowany jak i podręczny. Linie lotnicze dość restrykcyjnie sprawdzają wagę i pilnują wymiarów, a dopłata na lotnisku za przekroczenie limitu  jest dość kosztowna i wydłuża czas odprawy.

3. Przygotuj grupę do kontroli bezpieczeństwa na lotnisku

Po odprawie biletowo-bagażowej każda grupa, każdy uczestnik musi przejść przez kontrolę bezpieczeństwa i tu ważne są dwie rzeczy: 

  • po pierwsze to żeby młodzież nie robiła sobie w tej sytuacji żartów, typu: ja wcale nie mam bomby albo wcale nie jestem terrorystą. Pracownicy lotniska bardzo poważnej biorą wszystkie takie wypowiedzi, nawet jeżeli jest to tylko niewinny żart. Może się to skończyć wydłużonymi procedurami i nieprzyjemnościami zarówno dla młodzieży jak i dla wychowawców;
  • po drugie, ważne żeby każdy przygotował się do tej odprawy poprzez wyjęcie wcześniej wszystkich przedmiotów z kieszeni, zdjęcie kurtki i poprzez umieszczenie wszystkich rzeczy do specjalnie przygotowanych pojemników, który następnie będę prześwietlone.

4. Przygotuj odpowiedni ubiór i wyłącz telefon na pokładzie

Mając na uwadze komfort w podróży warto jest przygotować młodzież aby miała ze sobą odpowiedni strój do samolotu. Nawet jeśli leci się w ciepłe miejsce takie jak Malta, warto spakować do bagażu podręcznego  skarpetki czy bluzę. Pamiętajmy, że w samolocie działa klimatyzacja i w pewnych sytuacjach może zrobić się po prostu chłodniej.
Ważną sprawę jest też kwestia telefonów. Telefony najlepiej żeby były wyłączone lub przynajmniej włączone na tryb samolotowy.
Do samolotu można zabrać swoje jedzenie, gdzie wbrew przyjętym zasadom, nikt z tego powodu nie robi problemów – tak więc, kanapka lub suchy prowiant sprawdzi się w podróży. Jedyny problem to płyny i tutaj mamy określone limity do przewozu w bagażu podręcznym. Płyny mogą być przewożone w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. Wszystkie pojemniki muszą być w jednej przezroczystej zamykanej torebce plastikowej o pojemności do 1 litra.

6. Sprawdź stan bagażu po wylądowaniu

Ważne przy przelotach jest również to, aby odbierając bagaż sprawdzać czy nie został on uszkodzony. Jeśli zauważymy, że cokolwiek wydarzyło się z naszym bagażem przed opuszczeniem strefy odbioru, należy udać się do informacji i zgłosić ten fakt, wypełniając odpowiedni dokument. Następnie z tym dokumentem w ciągu 7 dni od powrotu do kraju należy zgłosić się do przewoźnika, aby móc ubiegać się o odszkodowanie.

wycieczka szkolna samolotem ATASGrupa szkolna na lotnisku - odprawa bagażowa, kontrola bezpieczeństwa, bagaż

Podsumowując wycieczka samolotowa może być bardzo ciekawym i wygodnym doświadczeniem. Należy jednak przy jej planowaniu uwzględnić kilka czynników, które znacznie wpłyną na przebieg całej imprezy. Powinniśmy zatem odpowiedzieć sobie jaki środek transportu - samolot czy autokar - będzie bardziej odpowiadał naszym potrzebom. 

 

Loader