Relacja z wycieczki do Paryża - śladami Wielkich Polaków

26 października 2021 r.

Stolica Francji, miasto miłości i elegancji, które przyciąga każdego roku rzesze turystów swoimi malowniczymi uliczkami, dziełami sztuki, domami mody i dostępem do zabytków na świeżym powietrzu. Paryż, bo o tym mieście mowa, był także schronieniem i miejscem twórczości wybitnych Polaków m.in. Adama Mickiewicza czy Fryderyka Chopina. Nie brak tu zatem miejsc upamiętniających ludzi i wydarzeń z historii ważnych dla Polski i Europy. Bez wątpienia Paryż sam w sobie dostarcza wielu wrażeń i przeżyć. Nasza wycieczka była jednak przede wszystkim poświęcona Wielkim Polakom, a w szczególności Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, patronowi I LO w Wyszkowie.


Wycieczka szkolna do Francji, choć zawierała wiele elementów naszej oferty katalogowej, była w dużej mierze wycieczką na zamówienie, zgodnie z głównymi potrzebami szkoły. W Roku Norwida, uczniowie pragnęli złożyć kwiaty na grobie Patrona szkoły, a także odwiedzić inne miejsca bliskie naszej ojczyźnie. W tym celu, klasa udała się  do miejscowości Montmorency, dawnego ośrodka Wielkiej Emigracji, gdzie odwiedziła cmentarz Les Champeaux - miejsca pochówku sławnych rodaków, m.in. C.K. Norwida, księcia Adama Czartoryskiego czy Adama Mickiewicza. W samym już Paryżu, ważnym punktem wycieczki był spacer na Wyspę Świętego Ludwika, która w XIX wieku stała się centrum Polonii. Mieści się tutaj m.in. Hotel Lambert należący niegdyś do książąt Czartoryskich i będący głównym ośrodkiem emigracyjnego obozu politycznego i kulturowego. Kolejnym punktem na tej trasie była Biblioteka Polska z pamiątkami po Mickiewiczu oraz dom Marii Skłodowskiej-Curie. 

wycieczka szkolna do Francji, śladami Polaków. ATASwycieczka szkolna do Francji, śladami Polaków. ATAS

Oczywiście będąc w mieście świateł, nie mogliśmy pominąć takich atrakcji jak wjazd na Wieżę Eiffla z widokiem na panoramę Paryża, rejs po Sekwanie, podziwianie Katedry Notre Dame i Łuku Triumfalnego, spacerowanie uliczkami Dzielnicy Łacińskiej, relaksowanie się w Ogrodach Luksemburskich oraz odwiedziny artystycznej dzielnicy Paryża - Montmartre ze słynną Bazyliką Sacre Coeur. 

wycieczka szkolna do Francji, śladami Polaków. ATASwycieczka szkolna do Francji, śladami Polaków. ATAS

Nad pomyślnością realizacji wycieczki czuwał nasz pilot, pan Jacek Palankiewicz, który nie tylko dopiął wszystko na miejscu, jak również wniósł duży wkład w przygotowanie samego programu zwiedzania. W taki oto sposób, w  dniach 29.09 - 3.10.2021, grupa szkolna udała się w swoją podróż samolotem do Francji. Zgodnie z relacją pilota, wszystko udało się zrealizować zgodnie z planem, a nawet pojawiły się elementy nadprogramowe. Tak oto odwiedziliśmy dodatkowo Luwr oraz Cmentarz Pere Lachaise. Choć pierwotnie nie zakładaliśmy wizyty w Luwrze, to jednak udało nam się wygospodarować trochę czasu i  wejść do środka muzeum bez wcześniejszej rezerwacji online. Podobnie jak w latach ubiegłych bilety były darmowe dla grup szkolnych z EU, zdziwił nas jednak fakt, że rezerwacja z wyprzedzeniem nie była wymagana. Najprawdopodobniej było to spowodowane mniejszą ilością turystów i mniejszymi kolejkami. W sumie w kolejce do muzeum spędziliśmy ok. 15 min., nie mniej jednak wynikało to głównie z wprowadzonych obostrzeń oraz z konieczności sprawdzania green passu (paszportu covidowego) na wejściu. Ogólnie w samym Paryżu również można było dostrzec mniej podróżnych i zorganizowanych grup turystycznych, co w ocenie pilota miało swoje korzyści. Według Pana Jacka, dzięki mniejszym korkom, łatwiej i szybciej można było dotrzeć do kolejnego punktu zwiedzania. Odczuwalna była większy swoboda i luz, szczególnie przy tych najbardziej popularnych atrakcjach. Turyści z kolei mogli wybierać z większej ilości miejsc w hotelach i nie musieli rezygnować z noclegu w samym centrum, nawet przy późnych rezerwacjach. Przykładowo, pod wieżą Eiffla nie było tradycyjnych tłumów, a grupa szkolna wjechała na szczyt sama, co w pełnym sezonie jest tylko wyjątkiem.

wycieczka szkolna do Francji, śladami Polaków. ATAS

Co do samych obostrzeń, obecnie we Francji wymagany jest tzw. paszport sanitarny (zaświadczenie o pełnym szczepieniu lub negatywny wynik testu na Covid-19, lub świadectwo bycia ozdrowieńcem). Należy go okazać przed wejściem do wszystkich obiektów kulturowych i wypoczynkowych, mieszczących powyżej 50 osób. W czasie naszej wycieczki szkolnej, certyfikat covidowy był sprawdzany w Luwrze oraz przy wjeździe na Wieże Eiffla. Pozostałe punkty programu odbywały się głównie na świeżym powietrzu. Noszenie maseczek obowiązuje tylko w przestrzeni zamkniętej oraz w zgrupowaniach (np. kolejki, targi) i zdecydowanie większość osób do tej zasady się stosuje. 

wycieczka szkolna do Francji, śladami Polaków. ATAS

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, w naszą podróż do Paryża udaliśmy się samolotem i tutaj też stosowaliśmy się do nowych zasad podróży. Już na lotnisku przy odprawie sprawdzane były wszystkie potrzebne dokumenty pozwalające na przekroczenie granicy, w tym Europejski Certyfikat Covidowy (uznawany był też test PCR albo antygenowy lub zaświadczenie o przebytej chorobie na Covid-19). Choć większość krajów UE wprowadziło już formularz lokalizacyjny, który należy wypełnić przed podróżą, w samej Francji nie było to wymagane.

Reasumując, mimo wprowadzonych obostrzeń, nasza zagraniczna wycieczka odbyła się bez większych przeszkód. Udało nam się zwiedzić więcej miejsc niż zakładaliśmy, oraz znaleźliśmy także kilka plusów wynikających z obecnej sytuacji na świecie. Grupa była zaangażowana i zdyscyplinowana, oraz chętnie czerpała wiedzę o nowo poznanych miejscach. Cieszymy się, że możemy współpracować z taką młodzieżą oraz, że są w Polsce szkoły, które dbają o walory patriotyczne, inspirują oraz szukają niestandardowych form nauczania, jaką może być wycieczka szkolna.

wycieczka szkolna do Francji, śladami Polaków. ATAS

Zapoznaj się z katalogowym programem dostępnym na naszej stronie >>> Paryż

Loader