Zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii

5 stycznia 2022 r.

Od ponad 30 lat specjalizujemy się w wyjazdach językowych dla młodzieży. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie Anglia jest naszym głównym kierunkiem wyjazdowym dla uczniów w czasie roku szkolnego, jak również dla obozowiczów w okresie wakacji. Długoletnie doświadczenie, pozwoliło nam wypracować własny, autorski program Niestandardowa Nauka Języka Angielskiego, który łączy ćwiczenia językowe w naturalnych sytuacjach z poznawaniem kultury oraz zwiedzaniem danego kraju. Czy jednak perspektywa wyjazdów na warsztaty językowe do Londynu jest nadal możliwa? W naszej ocenie jak najbardziej.


Aktualizacja: 18.03.2022 r.

Uwaga: Z dniem 18 marca 2022 r. zostały zniesione wszystkie restrykcje wjazdowe, zarówno dla osób zaszczepionych jak i niezaszczepionych.

Niezaprzeczalnie, pandemia Covid-19 bardzo ograniczyła możliwość wyjazdów do Anglii na przestrzeni ostatniego roku. Jednak już w połowie lipca 2021 r., Wielka Brytania przeszła do ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu. Wszedł także w życie nowy system ograniczony wyłącznie do czerwonej listy, która wskazywała jedynie kraje najwyższego ryzyka. Kraje spoza listy czerwonej,w tym Polska, zostały od tego momentu uznane za bezpieczne.
Ostatnie zmiany dotyczące zasad wjazdu na terytorium tego państwa, Wielka Brytania wprowadziła z dniem 18 marca 2022 r. Okazują się one kluczowe w planie "nauki życia z Covid-19".

Jak przebiegały fazy łagodzenia obostrzeń wjazdowych?

Przez długie miesiące w Wielkiej Brytanii obowiązywał system “sygnalizacji świetlnej”, który regulował zasady wjazdu na teren Zjednoczonego Królestwa dla zagranicznych podróżnych z różnych państw. Kraje zostały tutaj przyporządkowane do 3 kategorii kolorystycznych - zielony (niskie ryzyko), pomarańczowy (umiarkowane ryzyko), czerwony (wysokie ryzyko). Polska w takim układzie znajdowała się na liście pomarańczowej. Od 4 października 2021 r. wszedł w życie jednak nowy, uproszczony system, ograniczony wyłącznie do czerwonej listy. Wskazywał on jedynie kraje wysokiego ryzyka epidemicznego. Według rządu brytyjskiego Polska od tego momentu nie należy już do krajów zagrożonych epidemiologicznie.
Stąd też z dniem 9 stycznia osoby zaszczepione zobowiązane były do wykonania jednego testu do dwóch dni po przybycie.
Z kolei osoby niezaszczepione zobligowane były do wykonania trzech testów (pierwszy test przed przylotem, dwa kolejne podczas ośmiu najbliższych dni). Jednak mimo okazania negatywnego wyniku testu, osoby nie posiadające Certyfikatu Covidowego, poddawane były 10-dniowej kwarantannie.

Kolejny etap zaplanowany został na luty, wówczas UK zniosła większość obowiązujących obostrzeń wjazdowych. W ten sposób chciała pokazać, że z powrotem otwierają się na podróżnych i przedsiębiorców zagranicznych. Jak twierdzi premier Wielkiej Brytanii, szczyt zakażeń mają już za sobą i aktualnie odnotowują wysokie spadki w tym zakresie.

Do tej pory, od 11 lutego 2022 r. osoby zaszczepione i dzieci do 18 roku życia zobowiązane były jedynie do wypełnienia formularza lokalizacyjnego i okazania ważnego Certyfikatu Covidowego.

Z kolei osoby pełnoletnie niezaszczepione zobligowane były przez rząd do wypełnienia formularza lokalizacyjnego, wykonania testu przed przyjazdem (antygenowy lub PCR) oraz wykonania drugiego testu najpóźniej w drugiej dobie po przyjeździe.
Formularz lokalizacyjny należało wypełnić online nie wcześniej niż 48 godzin przed wyjazdem.

Jednak wszystko zmieniło się z nadejściem marca!

Aktualne zasady wjazdu

Nie ukrywamy, że na ten moment czekaliśmy już od bardzo wielu, długich miesięcy. Jak ogłosił premier UK, od 18 marca nie obowiązują już żadne restrykcje wjazdowe! Niezależnie czy osoba posiada Certyfikat Covidovy czy nie, wszystkich podróżnych od tego momentu, nie obowiązują żadne restrykcje. Zdjęty także został obowiązek wypełniania formularza lokalizacyjnego.
Co więcej, od 24 lutego br. osoby z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19, według prawa, nie zostają objęci kwarantanną. Samoizolacja została całkowicie zniesiona. Jest ona rekomendowana, jednak nie obligatoryjna. Tak samo jak w przypadku chorób zakaźnych typu grypa.


Zniesienie większości obostrzeń

Zgodnie z zapowiedziami premiera Wielkiej Brytanii, z dniem 27 stycznia 2022 r. Anglia rozpoczęła powrót do "Planu A", tzn. że większość obostrzeń sanitarnych narzuconych w związku z pandemią koronawirusa, została zniesiona. Jak informują władze brytyjskie, szczyt fali zachorowań jest już za nimi i aktualnie odnotowują spadek ilości osób zakażonych SARS-Cov-2. Wielkimi krokami Zjednoczone Królestwo zbliża się do stanu uregulowań sprzed pandemii.
Od końca stycznia został zniesiony obowiązek:
- noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych
- okazywania certyfikatu covidowego przed wejściem do lokali oraz na większych imprezach

Boris Johnson liczy w tym temacie na rozwagę i odpowiedzialność obywateli. Od 20 stycznia uczniowie szkół średnich nie są już zobligowani do zasłaniania ust i nosa podczas lekcji, a z dniem 27 stycznia już całe społeczeństwo zostało zwolnione z tego wymogu. Następuje także powrót pracowników z pracy zdalnej do biur, która jak do tej pory była rekomendowana.
Rząd opracowuje długoterminową strategię wychodzenia z pandemii, bowiem jego zdaniem sytuacja w kraju pozwala na rezygnację z odgórnych nakazów i zakazów, na rzecz osobistej odpowiedzialności.

zasady podróży do Wielkiej Brytanii - warsztaty językowe w Londynie. ATAS

Brexit - jakie zmiany czekają podróżujących do Wielkiej Brytanii? 

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz następstwa Brexitu, przyniosło wiele zmian, równie w sferze podróżowania. Warto zatem mieć na uwadze szczególnie te kwestie, które bezpośrednio dotykają nas jako turystów z Polski.
Od 1 października 2021 przekroczenie granicy Wielkiej Brytanii będzie tylko możliwe na podstawie ważnego paszportu. Obywatele UE mogą podróżować do Anglii na wakacje lub krótkie wycieczki bez posiadania wizy, zobowiązani są jednak do posiadania paszportu, który powinien być ważny przez cały czas pobytu w UK. Oznacza to, że od października nie będziemy mogli przekroczyć brytyjskiej granicy na podstawie krajowego dowodu osobistego (wyjątkiem są osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, którzy będą mogli wjeżdżać do Anglii na dowodzie osobistym co najmniej do końca 2025 roku). 

zasady podróży do Wielkiej Brytanii - warsztaty językowe w Londynie. ATAS

Karta EKUZ
Czy w związku z Brexitem, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nadal będzie funkcjonować w UK? TAK. Osoby, które wyrobiły kartę EKUZ i będę przebywać tymczasowo na terenie Wielkiej Brytanii w razie nagłego zachorowania, wypadku czy zaostrzenia objawów choroby przewlekłej, będą mogły skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej na dotychczasowych zasadach. Wówczas należy okazać EKUZ w szpitalu lub przechodni. Z kolei, w sytuacjach nagłych, osoby nie posiadające karty mogą zwrócić się do NFZ o wystawienie certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ. 

Zatem, zalecamy posiadanie karty EKUZ podczas podróży do Anglii - czasem bardzo ułatwia ona kontakt z placówką medyczną. Niemniej jednak, uczestnicy naszych imprez ubezpieczeni są w UNIQA i pomoc udzielana jest w ramach ubezpieczenia. Wszystkie osoby wyjeżdżające z ATAS posiadają ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz od kosztów leczenia (KL), które chroni podróżnego na wypadek nagłego zachorowania (również na COVID-19).


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wyjazdów językowych do Wielkiej Brytanii, TUTAJ >>>>

zasady podróży do Wielkiej Brytanii - warsztaty językowe w Londynie. ATAS

Źrodło:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wielka-brytania
http://wiadomosciturystyczne.pl/aktualnosci/4628,,,0,wielka_brytania_zmienia_zasady_podrozy.html
https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-after-brexit 

Loader