wycieczki-szkolne-autokar

Podczas wycieczki szkolnej do Francji warto zwiedzić Paryż i jego największy symbol - wieżę Eiffla. Ażurowa konstrukcja ze stali to najlepiej rozpoznawalny obiekt architektoniczny w mieście miłości. To również jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych. Szacuje się, że od czasu jej otwarcia w 1889 roku odwiedziło ją ponad 220 milionów osób.

 

 

 

 Wieżą Eiffla - symbol Paryża

Umiejscowiona na krańcu Pola Marsowego nad Sekwaną wieża Eiffla góruje nad miastem. Wysoka na 324 metry konstrukcja jest najwyższą budowlą w Paryżu. Złożona z ponad 18 tysięcy metalowych części połączonych nitami waży około 10 tysięcy ton. Interesujące jest to, że pod wpływem temperatury budowla może zmieniać swoją wysokość nawet o 18 cm.

Wybudowano ją z okazji odbywającej się w mieście wystawy światowej w 1889 roku jako pomnik upamiętniający setną rocznicę rewolucji francuskiej. Miała być symbolem inżynierskiej i technologicznej potęgi Francji z tamtego okresu.

 Co ciekawe, wieża nie od razu zyskała uznanie i współczesny status ikony Francji. Jej konstrukcja wiązała się z dużymi kontrowersjami i sprzeciwem mieszkańców, którzy uważali, że stalowy gigant oszpeci miasto pełne urokliwych kamienic. Ostatecznie uznano, że wieża będzie budowlą tymczasową i po 20 latach od otwarcia zostanie rozebrana. Tak się jednak nie stało i niezwykłą konstrukcję możemy podziwiać do dziś.

 wieza paryz konstrukcja

 

Konstrukcja wieży Eiffla

Wieża Eiffla ma trzy poziomy, na których znajdują się tarasy widokowe. Pierwszy jest na wysokości 57 metrów. Umieszczono tu interaktywne ekrany dotykowe, plansze z informacjami i niewielką wystawę poświęconą historii budowli. Poza tym znajduje się tu sklepik z pamiątkami, restauracja, bufet oraz stylizowany na XIX wiek pokój Gustave’a Eiffel’a - konstruktora wieży. Warto zaznaczyć, że sam Eiffel miał w wieży swój apartament, ale znajdował się on na najwyższym, trzecim piętrze.

Drugi poziom, usadowiony na wysokości 115 metrów, mieści bufet i francuską restaurację Jules Verne. Aby zjeść tutaj posiłek, niezbędna jest jednak rezerwacja, najlepiej zrobiona z dużym wyprzedzeniem.

Ostatni poziom położony jest na wysokości 276 metrów. Z tarasu widokowego rozciąga się niezapomniany widok na panoramę Paryża. Zwiedzający mogą również odwiedzić biuro Eiffel’a, a dorośli mogą skorzystać z baru oferującego szampana. To jedno z popularniejszych i bardziej romantycznych miejsc na oświadczyny.

 

 wieza eiffla2

Jak dostać się na górę?

Na poziomy pierwszy i drugi dostać się można na dwa sposoby - jedną z trzech wind lub schodami. Wybierając drugą opcję, możemy liczyć się ze znacznie mniejszymi kolejkami, ale dojście na drugi poziom wymaga pokonania aż 704 stopni. Winda jest oczywiście opcją znacznie wygodniejszą, jednak w sezonie możemy czekać nawet 4 godziny na swoją kolejkę do wjazdu.

Trzeci poziom wieży dostępny jest jedynie windą wyruszającą z poziomu drugiego. To kolejne miejsce, przy którym przyjdzie nam czekać.

 

Wieża Eiffla - dni i godziny otwarcia

Obiekt dostępny jest dla zwiedzających przez okrągły rok. W wakacje wieża czynna jest w godzinach od 9.00 do 00.45. Ostatni wjazd windą odbywa się jednak o 23, a ostatnie wejście schodami możliwe jest do północy. W pozostałych miesiącach windą pojedziemy od 9.30 do 23.45 (ostatni wjazd do góry o 22.30), a na schody dostaniemy się od 9.30 do 18.30, przy czym wejście do góry możliwe jest do 18.

 

wieza eiffla3

 

Bilety na wieżę Eiffla

Cena biletów zależy nie tylko od wieku zwiedzających, ale też od tego, na które piętra chcemy mieć dostęp oraz od sposobu dostania się na górę.

Ceny dla dzieci w wieku 4-11 lat obowiązują również osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. Maluchy poniżej 4 roku życia wchodzą za darmo. Pod uwagę trzeba brać możliwe zmiany cen, najlepiej sprawdzić je na oficjalnej stronie wieży.

Dobrym pomysłem jest rezerwacja wejściówek online. Dzięki temu znacznie zmniejszy się czas oczekiwania na wejście.

Pamiętajmy, że do samej wieży obowiązują różne kolejki - inne dla osób chcących jechać windą, inne dla korzystających ze schodów i osobne dla posiadaczy biletów zamówionych internetowo.

 

Szkolna wycieczka do Paryża

Wejście na wieżę Eiffla podczas wycieczki szkolnej do Paryża to idealna okazja, aby uczniowie spojrzeli na miasto z innej perspektywy. Wieczorami warto również obejrzeć wieżę z dołu. O każdej pełnej godzinie po zmroku, aż do 1 w nocy odbywają się kolorowe iluminacje, a turyści zbierają się licznie, by podziwiać feerię świateł. To doskonała okazja, by doświadczyć romantycznej atmosfery miasta i zrobić piękne pamiątkowe zdjęcia.

 

Zobacz 6  dni w Paryżu za mniej niż 1000 zł >>

 Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień oznacza zgodę na przechowywanie cookies w Twoim urządzeniu.