malbork1Wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to ogromny prestiż i jednocześnie promocja danego obiektu. Otwiera oczy na wyjątkowość czegoś, co dla pobliskiej ludności było na wyciągnięcie ręki i często niezauważane jako unikalne. Warto uwzględniać takie obiekty myśląc o miejscach do odwiedzenia podczas wycieczki szkolnej.

Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO tworzą obiekty dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości. Ten wykaz prowadzi i co roku aktualizuje organizacja ONZ UNESCO. W lipcu 2018 do listy dopisanych zostało kolejnych 19 nowych miejsc i obiektów, a więc aktualny stan na tej liście to 1092 miejsca i obiekty, w tym 854 to "kulturowe", a 209 "naturalne". Wszystkie, niezmiennie, stanowią dużą atrakcję dla turystów, których przyciąga to prestiżowe wyróżnienie.

W tym artykule przywołamy przykłady miejsc, które odwiedzacie i zwiedzacie podczas wyjazdów z ATAS, a jednocześnie odnajdziecie je na liście UNESCO. Skupimy się na obiektach w Europie, wskazując też kilka miejsc z terenu Polski. Nasz kraj może się pochwalić 15 pozycjami w tym zestawieniu. Wyróżnijmy 4 miejsca, aby pobudzić Waszą ciekawość do wizyty w tych miejscach:

Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni

Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako drugi polski obiekt (po historycznym centrum Krakowa) w 1987 r. Wpis został rozszerzony w roku 2013 o Kopalnię Soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce, zmieniając nazwę wpisu na Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni. Sól w Wieliczce jest nieprzerwanie wydobywana od XIII wieku. Kopalnia składa się z 9 poziomów, od 64 do 327 metrów pod powierzchnią ziemi. Zabytkowa Kopalnia Soli w Bochni jest zaś najstarszą kopalnią na ziemiach polskich (początki wydobycia to 1248 r.).

Puszcza Białowieska z Białowieskim Parkiem Narodowym

To jedyny obszar naturalny w Polsce wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1979. Zostały docenione niespotykane walory Puszczy jako ostatniego zachowanego lasu pierwotnego w Europie. Mamy tu do czynienia z niespotykanym nigdzie indziej bogactwem fauny i flory. W Puszczy żyją żubry, największe ssaki Europy. Panuje tu naturalny porządek.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Jest to prawdopodobnie największy średniowieczny zamek zbudowany z cegły o powierzchni ok. 21 hektarów. Obiekt budowany był etapami od początku lat 70. XIII w., stając się z czasem podstawowym elementem systemu warowni w krzyżackich Prusach. Malborską twierdzę szczególnie warto odwiedzić w trzeci weekend lipca, kiedy to odbywa się na zamkowych wałach spektakl „Oblężenie Malborka” – widowiskowa inscenizacja ataku wojsk Władysława Jagiełły na krzyżacką stolicę. Wydarzenia te rozegrały się w 1410 roku, niedługo po bitwie pod Grunwaldem.

unikatowy kompleks pogórniczych zabytków w Tarnowskich Górach

Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w roku 2017. Łącznie to 28 obiektów nie tylko w Tarnowskich Górach, ale też sąsiednich Zbrosławicach i Bytomiu, ale warto wymienić tu przede wszystkim Sztolnię Czarnego Pstrąga oraz Kopalnię Srebra. Przez kilka stuleci na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń. Powstało tam około 20 tysięcy szybów i ponad 150 kilometrów podziemnych wyrobisk.

tarnowskie gory

Zagraniczne obiekty na liście UNESCO, ktore warto odwiedzić

Celem nadrzędnym prowadzenia Listy Światowego Dziedzictwa jest zapewnienie właściwej ochrony najcenniejszym przykładom dziedzictwa ludzkości. Do tej pory znajdują się na niej dobra ze 167 państw, w tym najwięcej obiektów z krajów: Włochy, Chiny, Hiszpania, Francja czy Niemcy. Te kolebki rozwoju kultury Europy to miejsca, które zobaczycie w trakcie wyjazdów z ATAS

Valletta, stolica Malty

z 320 zabytkami, jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Niekiedy nazywana muzeum pod gołym niebem. Stolica Malty została założona w 1566 roku przez zakon Joannitów, dzięki czemu zwana jest również Miastem Rycerzy. Miasto oprócz zabytkowej architektury oferuje także kilka ogrodów. Valletta została zbudowana jako miasto-forteca.

świątynie megalityczne na Malcie

W 1980 roku kompleks Ġgantija został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wpis ten rozszerzono w 1992 roku o kolejne pięć obiektów tego typu w Republice Malty. Budowle wzniesione zostały w okresie 3500–2500 p.n.e. i zaliczają się do najstarszych budowli kamiennych na świecie.

Malta-swiatyniemegalistyczne

Park Guell w Barcelonie

Nieprawdopodobnie bajkowy park Güell został zaprojektowany i zbudowany przez genialnego katalońskiego architekta Antonio Gaudiego. Na obszarze parku znajdują się rzeźby, fontanny i monumentalne schody, które prowadzą do Sali Hipostila, centralnego punktu parku. Pawilony mają zakrzywione dachy i pokryte są kolorowymi kafelkami i zdobionymi wieżyczkami. Jaszczurka przypominająca smoka, znajdująca się w centrum i pokryta kolorowymi płytkami ceramicznymi jest najbardziej znanym symbolem tego miejsca. Obiekt ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 roku.

unesco park guel

Akropol w Atenach

W 1987 roku na liście UNESCO znalazł się również Akropol ateński. Znajdują się tam takie budowle jak: Partenon (świątynia zbudowana na cześć Ateny), Erechtejon (świątynia poświęcona Posejdonowi i Atenie), Świątynia Ateny Nike, Propyleje oraz Pinakoteka, czyli zbiór obrazów, skarpiec i magazyn.

Klasztory Meteora w Grecji

Meteory to widowiskowy masyw skał z piaskowca i zlepieńca, położony w środkowej Grecji, niedaleko miasta Kalambaka. Masyw zasłynął za sprawą kompleksu 24 prawosławnych pustelniczych monastyrów, wykutych na szczytach skał w XIV i XV wieku. Znajdują się one na szczytach skał sięgających do 540 m n.p.m. Legenda głosi, że założyciela Wielkiego Meteora (najstarszego monastyru) wzniósł na szczyt orzeł.

Wenecja

Laguna wenecka jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie. Unikalne założenie urbanistyczne miasta, liczne zabytki i system ponad 40 kanałów działają od lat jak magnes na rzesze turystów. Wpisana na listę UNESCO w 1987 roku. Do Wenecji warto się wybrać, by uczestniczyć w bajecznym weneckim karnawale, ale także na festiwal filmowy czy biennale sztuki współczesnej.

wlochy_wewncje_wycieczkiszkolne

Lista UNESCO to nie jest ranking. Warto poznać kryteria jakie są odgórnie wyznaczone i ścieżkę proceduralną, dzięki której obiekty mogą sygnować się znaczkiem tej organizacji. Jedno jest pewne, planować wyjazdy i podróże, aby zaliczać miejsca wpisane na tę listę, oznacza, że spotkacie się z czymś unikalnym, z czymś co zapadnie Wam w pamięć, z czymś co pobudza wrażliwość wielu narodowości. Obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to po prostu brzmi dumnie.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień oznacza zgodę na przechowywanie cookies w Twoim urządzeniu.